Simulation based optimization of earthwork operations
Toprak işleri operasyonlarının simülasyon tabanlı optimizasyonu
  1. Tez No: 895059
  2. Yazar: MOHANED MOHAMED ELSAIR BABIKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAVSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Suudi Arabistan'daki Neom Şehri, Kızıldeniz kıyısında çöl ortasında sürdürülebilir, teknolojik olarak gelişmiş bir şehir manzarası yaratmayı amaçlayan yeni gelişmekte olan kentsel şehirlerden biridir. Bu şehrin kalbinde, Neom Şehri içinde bağlantı ve hareketliliği artırmayı hedefleyen iddialı bir altyapı olan Line Spine Projesi bulunmaktadır. Ancak, spine projesinin başarılı bir şekilde uygulanması, kazı, taşıma ve dökme faaliyetleri gibi verimli toprak işleri operasyonlarına bağlıdır. Kaynak kullanımının optimize edilmesi, operasyon süresinin en aza indirilmesi ve verimliliğin maksimize edilmesi gibi zorluklar, projenin zamanında ve maliyet etkin bir şekilde tamamlanması önünde önemli engeller oluşturmaktadır. Bu çalışma, spine projesinin belirlenen kazı alanı içinde taşıma ve dökme operasyonlarına odaklanarak, simülasyon tabanlı analiz yoluyla bu zorlukları ele almaktadır. Arena simülasyonu kullanarak bir simülasyon modeli geliştirilerek, bu araştırma, iyileştirme fırsatlarını belirlemeyi, farklı operasyon stratejilerini değerlendirmeyi ve optimal maliyet-etkin operasyon stratejisine ulaşmak için kaynak kullanımını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın hedefleri arasında, farklı toprak işleri operasyon senaryolarını simüle edebilen bir simülasyon modeli geliştirmek ve ardından optimizasyon stratejilerinin etkinliğini değerlendirmek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neom City in Saudi Arabia is one of the new developing urban cities, aiming to create a sustainable, technologically advanced cityscape in the middle of the desert along the Red Sea coast. The heart of this city is the Line Spine Project, an ambitious infrastructure designed to foster connectivity and mobility within Neom City. However, the successful implementation of the spine project relies on efficient earthwork operations, including excavation, hauling, and dumping activities. Challenges such as optimizing resource utilization, minimizing the duration of operations, and maximizing productivity cause significant obstacles to the timely and cost-effective completion of the project. This study addresses those challenges through simulation-based analysis, focusing on hauling and dumping operations within a designated excavation area of the line's spine project. By leveraging a simulation model using arena simulation, this research aims to identify opportunities for improvement, evaluate different operational strategies and optimize resource utilization to achieve an optimal cost-effective operation strategy. The objectives of this study include developing a simulation model that can simulate different earthwork operation scenarios and then evaluating the effectiveness of optimization strategies.