Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin serbest zaman doyumu ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leisure time satisfaction and psychological resilience in Physical Education and Sports Teachers
- Tez No: 895060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İstanbul İli Ümraniye İlçesinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin serbest zaman doyumu ile psikolojik sağlamlık ilişkisi arasında katılımcıların psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi, yeteri kadar boş zamanı, haftalık spor yapma durumu değişkenlerine göre incelenecektir. Araştırmanın evrenini Ümraniye İlçesinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen (n=258) gönüllü beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, psikolojik sağlamlık ölçeği ve serbest zaman doyum ölçeği ile toplanmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin Serbest Zaman Doyumu ile Psikolojik Sağlamlık Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla araştırma ilişkisel tarama modelinde kurgulanmıştır. Veri toplama işlemi google form aracılığı ile online olarak sürdürülmüştür. Ölçeklerden elde edilen veriler IBM SPSS 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Normallik testi sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre Bağımsız örneklem T testi ve Oneway anova analizi uygulanmıştır. Gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc analizi olarak, varyansları homojen olan grupların ikili karşılaştırılmasında kullanılan ikili karşılaştırma testlerinden daha çok tutucu küçük farkları önemli bulan ve varyansları homojen olup örneklem grubu farklı olan gruplara uygulanabilen bir teknik olması ve gruplardaki birey sayıları eşit olmadığında da kullanılabilmesi nedeniyle (LSD) testinden yararlanılmıştır. Psikolojik sağlamlık ile serbest zaman doyumu ölçekleri arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak dikkate alınmıştır. Sonuç olarak, cinsiyetin psikolojik sağlamlık ile serbest zaman doyumu düzeylerinde belirleyici bir değişken olmadığı kadın ve erkeklerin benzer özellik gösterdiği anlaşılmıştır. 30-33 yaş aralığında yer alan öğretmenlerin serbest zaman rahatlama düzeylerinin daha iyi olduğu yaşın rahatlama boyutunda belirleyici bir değişken olduğu görülmektedir. Farklı yaş gruplarında yer alan öğretmenlerin psikolojik sağlık düzeyleri de benzerlik göstermektedir. Bekar bireylerin evli bireylere göre daha fazla rahatlama eğilimli sergiledikleri saptanmıştır. Öğretmenlerin çalışma yıllarına göre genel olarak göreve yeni başlayan öğretmenlerin fizyolojik rahatlama eğilim açısından daha kötü seviyede oldukları genel olarak 4-9 yıl aralığında çalışan öğretmenlerin fizyolojik ve rahatlama açısından pozitif doyuma ulaştıkları görülmektedir. Psikolojik sağlamlık lisansüstü eğitim yapan öğretmenlerin sosyal açıdan rahatlama doyumlarına daha fazla ulaştıkları tespit edilmiştir. Eğitim seviyesinin psikolojik sağlamlık düzeyinde bir etkisin olmadığı da saptanmıştır. Yeteri düzeyde boş zamana sahip öğretmenlerin daha fazla rahatlama ve estetik serbest zaman doyumuna ulaştığı belirlenmiştir. Boş zamana sahip olma durumun psikolojik sağlamlık düzeyinde belirleyici bir değişken olmadığı anlaşılmıştır. Haftalık düzenli spor yapan bireylerin (5-7 gün) sosyal ve rahatlama açısından daha fazla serbest zaman doyumuna ulaştıkları belirlenmiştir. Düzenli spor yapmanın psikolojik sağlamlık açısından belirleyici bir değişken olmadığı da tespit edilmiştir. Psikolojik sağlamlık düzeyi ile serbest zaman doyumu arasında bir ilişki olmadığı, serbest zaman doyumunda psikolojik sağlamlığın dikkate değer bir değişken olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the relationship between the leisure time satisfaction and psychological resilience of physical education teachers working in Ümraniye District of Istanbul Province and the psychological resilience of the participants. In addition, it will be examined according to variables such as gender, age, marital status, educational status, working hours, sufficient free time, and weekly sports activities. The population of the research consists of physical education and sports teachers working in Ümraniye District, and the sample consists of volunteer physical education and sports teachers determined by the convenient sampling method (n = 258). In the study, data were collected with a personal information form, psychological resilience scale and leisure time satisfaction scale. The research was designed in a relational screening model in order to examine the relationship between leisure time satisfaction and psychological resilience of physical education and sports teachers. Data collection was continued online via Google form. The data obtained from the scales were analyzed with the IBM SPSS 24.0 package program. As a result of the normality test, it was determined that the data showed normal distribution. Accordingly, Independent sample T test and Oneway anova analysis were applied. In order to determine the difference between groups, Post-hoc analysis is a technique that finds small differences to be more conservative than the pairwise comparison tests used in pairwise comparisons of groups with homogeneous variances, and can be applied to groups whose variances are homogeneous but the sample group is different, and can be used when the number of individuals in the groups is not equal. Therefore, (LSD) test was used. Pearson Correlation Analysis was conducted to determine the relationship between psychological resilience and leisure satisfaction scales. In the statistical analysis and interpretation of the data, the significance level was taken into account as 0.05. As a result, it has been understood that gender is not a determining variable in the levels of psychological resilience and leisure satisfaction, and that men and women have similar characteristics. It is seen that teachers in the 30-33 age range have better free time relaxation levels and that age is a determining variable in the relaxation dimension. The psychological health levels of teachers in different age groups are also similar. It has been found that single individuals tend to relax more than married individuals. According to the teachers' working years, it is generally seen that newly employed teachers are at a worse level in terms of physiological relaxation tendencies, while teachers who have been working for 4-9 years generally reach positive satisfaction in terms of physiological and relaxation. It has been determined that teachers who have postgraduate education in psychological resilience have more social relaxation satisfaction. It has also been determined that the level of education has no effect on the level of psychological resilience. It has been determined that teachers who have sufficient free time achieve more relaxation and aesthetic leisure satisfaction. It has been understood that having free time is not a determining variable in the level of psychological resilience. It has been determined that individuals who do regular weekly sports (5-7 days) have more free time satisfaction in terms of social and relaxation. It has also been determined that regular exercise is not a determining variable in terms of psychological resilience. It has been determined that there is no relationship between the level of psychological resilience and leisure satisfaction, and that psychological resilience is not a noteworthy variable in leisure satisfaction.