Karacadağ (Diyarbakır) ve çevresinde coccinellidae (Coleoptera) familyası üzerine araştırmalar
Research on the coccinellidae (Coleoptera) family in and around karacadağ (Diyarbakır)
  1. Tez No: 895123
  2. Yazar: ZEYNEP KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL DİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Karacadağ (Diyarbakır-Şanlıurfa) bölgesinde bulunan Coccinellidae familyasına ait türlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2023 yılı Nisan-Ekim ve 2024 yılı Nisan-Haziran ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tarım alanları, ormanlık alanlar, çayır ve meralar gibi farklı habitatlarda ve tarım dışı alanlarda (yabancı otlar, taşlık alanlar) rastgele seçilen noktalarda düzenli aralıklarla yapılan örnekleme çalışmalarına dayanmaktadır. Coccinellid türlerinin örnekleme işlemi atrap, elle toplama ve Japon şemsiyesi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan örnekler, uygun koşullarda muhafaza edilerek Siirt Üniversitesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Entomoloji Laboratuvarı'na taşınmış ve burada morfolojik özellikleri incelenmiş ve tür teşhisi için stereo mikroskop altında fotoğrafları çekilmiştir. Çalışma sonucunda 281 örnek toplanmış ve bu örnekler 10 cinse ait 12 farklı türe ayrılmıştır. Bu türler şunlardır: Coccinella septempunctata (Linnaeus), Oenopia conglobata (Linnaeus), Hippodamia variegata (Goeze), Adalia decempunctata (Linnaeus), Adalia bipunctata (Linnaeus), Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus), Pharoscymnus pharoides (Marseul), Stethorus punctillum (Weise), Nephus nigricans (Weise), Hyperaspis quadrimaculata (Redtenbacher), Hyperaspis spp., ve Exochomus nigromaculatus (Goeze). En yaygın bulunan türler ise C. septempunctata (113 birey), H. variegata (80 birey) ve A. decempunctata (31 birey) olarak belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen her tür için koordinat bilgileri sunulmuş ve bu türlerin dünya genelinde ve Türkiye'deki dağılımı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araştırma, bölgedeki Coccinellidae türlerinin zenginliğini ve dağılımını anlamamıza katkı sağlamakta olup, gelecekteki ekolojik ve bitki koruma çalışmaları için önemli bir başlangıç noktası teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and examine species of the Coccinellidae family in the Karacadağ region (Diyarbakır-Şanlıurfa), Turkey. The research took place between April-October 2023 and April-June 2024. Sampling was carried out at randomly selected points in various habitats including agricultural areas, forests, meadows, and non-agricultural lands such as rocky areas and fields with weeds. The sampling of Coccinellid species was conducted using hand nets, hand collection, and beating sheets (Japanese umbrellas). Collected specimens were preserved under suitable conditions and transported to the Entomology Laboratory of the Department of Plant Protection at Siirt University for morphological examination. Species identification was conducted using stereo microscopes, and photographs were taken. A total of 281 samples were collected, representing 12 different species belonging to 10 genera: Coccinella septempunctata (Linnaeus), Oenopia conglobata (Linnaeus), Hippodamia variegata (Goeze), Adalia decempunctata (Linnaeus), Adalia bipunctata (Linnaeus), Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus), Pharoscymnus pharoides (Marseul), Stethorus punctillum (Weise), Nephus nigricans (Weise), Hyperaspis quadrimaculata (Redtenbacher), Hyperaspis spp., Exochomus nigromaculatus (Goeze). The most commonly found species were C. septempunctata (113 individuals), H. variegata (80 individuals), and A. decempunctata (31 individuals). Coordinates of collection sites and distribution information of these species worldwide and in Turkey were provided for each identified species. This research contributes to understanding the richness and distribution of Coccinellidae species in the region, serving as a crucial starting point for future ecological and plant protection studies.