Burukan Aşireti'nin sosyo kültürel ve ekonomik yapısı
  1. Tez No: 4542
  2. Yazar: AHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÖZÜNDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET K0FJ AMAÇ VE YÖIITEKLEB Araştırmamızın konusu genel olarak doğudaki aşiretlerin toplumsal konumudur. Bu doğrultuda teorik bir çerçeve (ta nım, sınıflandırma, tarihçe) çizildikten sonra sosyal değiş me sürecinde doğudaki aşiretlerin toplumsal yapısı irdelen miş“bunu yaparken konuyu somutlaştırmak ve sınırlarını be lirlemek için, bir adım daha atılarak doğuda çok sayıda var olan aşiretlerden biri olan ”Burukan Aşiretinin Sosyo Eko nomik ve Kültürel Yapısı" incelenmiştir» Araştırmamızda monografi yöntemi ışığında gözlem, anket ve mülakat teknikleri kullanılmıştır. Burukan aşireti 1600 yıllarında Diyarbakır'ın Karacadağ mevkisinde yaşarken bir olay üzerine güç ederek Ağrı Dağı'nın eteklerine gelir. Burada iki kola ayrılan aşiretin bir bölümü Kafkasya'ya giderken diğer bölümü doğuya doğru yol alıp İran'ın Makü ve Hoy bölgesine gelip yerleşir. 1917 Bus İhtilalinden sonra yeni rejime uyum sağ lamayan Kafkas Burukileri Türkiye'ye (Van'a) geri dönerken, 1930 larda İran Burukileri Van'ın Muradiye ilçesinde Ermeni lerden boşalan köylere gelerek yerleşirler. Her iki kol Van sınırları içinde bütünleşerek yeniden güçlü ve büyük bir aşiret meydana getirirler. BURUKAN AŞİRETİNİN SOSYO EKONOMİK VE KÜLTÜREL YAPISI Burukan aşiretinin temel geçim kaynağı hayvancılık, çiftçi lik ve kaçakçılıktır. Başlangıçta yarı göçebe olan aşiret iiizamanla toprağa bağımlı ilişkiler geliştirerek yerleşik hayata geçmiştir. Böylece tarım ve çiftçilik aşiretin vaz geçemediği bir geçim halini almıştır. Aşiret kendine has yaşama tarzı gelenekleri, gö renekleri ve töreleriyle zengin bir kültürel yapı arzetmek tedir. Doğumdan ölüme geçiş pratikleri kendine özgü tören, ayin ve şenliklerle kutlanır. Bunların arasında ad koyma, diş hediği, nazardan sakınma, doğumla ilgili, kız isteme, söz kesme, başlık belirleme, düğün, at yarışı (balgı), nikah, gerdek evlenme ile ilgili, kirvelik sünnetle ilgili, yas ise ölümle ilgili birer geçiş pratiği olarak aşiretin sosyal ve kültürel yaşantısında önemli bir yer kapsamaktadırlar. SONUÇ (AŞİRET YAPISINDAKİ ÇÖZÜLER) Kanbağı ve akrabalık esası üzerine kurulu olan aşiret siste mi gelenekçi bir yapı göstermektedir. Bu yapı son yıllarda bilim ve teknolojinin yarattığı koşulların ve nedenlerin etkisiyle çözülmeye ve parçalanmaya başlamıştır. Artan nufüs, tarımda makinalaşma, yeni iletişim ve ulaşım olanakları, sanayileşme, şehir ile köy arasındaki hareketlilik ve bunlara bağlı olarak yerleşik düzene geçme aşiretçi yapıyı çözen nedenlerin başında yer almaktadır. Sonuç olarak bugün artık aşiret sistemi gelenekçi bir toplumdan modem bir topluma geçişin başlangıç sürecini başarmaktadır diyebiliriz. iv
Özet (Çeviri)
SUEKARY“ SUBJECT. lIATTm,-AİÎ-îS AED THE METHODS OP ANALYSIS The subject matter of our research is generally the societal situation of tribes existing in Eastern Anatolia. After determining a theoretical framework (definition, classifi cation and historical background), the social structure of tribes in the social change process has ”been scrutinized. I went one step further to limit the subject matter and to make conerete it. In this context,“The socio-economic and cultural structure of Burukan tribe”which exist in eastern Anatolia is studied. Burukan tribe used to live on the location of Karacadağ in Diyar bakır province, until 17 th. century. But an event forced them to migrate o foothills of Ararat moun tain. In this place. Burukan tribe divided into two branches. One of them went to Iran and settled on Kaku and Hoy districts of Iran. The other branches prefered to go to Caucasia. After 1917 Russian Revulation, Caucasian Burukan did not adopt new regime and came back, to Turkey, Van. On the other hand, Iranian Burukan also came back to Van. and settled on villapes in Muradiye town which were set free“by Armanian. The unification of both branches in Van crea ted a powerful and great tribe. In our research, under the guidance of the method of monography, techniques of observation interview and ques tionnaire are employed. vSHE SOCIO-ECOKOI-IIC AED CULTURAL STRUCTURE O? BURUIL&1Î TRIBE Cattle-breeding, farming and smuggling constitute a funda mental way of living for Burulran tribe. In the course of time, Burukan tribe lost it's nomadic character. Becoming more dependent on land led to establish more settled way of life. Thus, Agriculture and farming ”became indispensible way of lise of Burukans. Burulran' s cultural life is rich and interesting. Various significant events which accur during the period from birth to life are marked by special ceremonies, and prayers. Among these are such practices as naming birth- related childeren,“diş hediği”(activities related to the apperance babies first.tooth),“nazar”(protecting from the evil eye); marrige_r»r elated practices such as pre-engan- gement formalities,“başlık”(money paid by the bride-groom to the bride's family) wedding celebretation Including horse racing; cırcumcısı on-related activities and practices; and, related to mourning. CONCLUSION The tribal system has traditional structure based upon blood and kinship ties. In the recents years, this structure has been disintegrated by the development in science and techno logy. Among the factors which have led to disintegration of tribial structure are: In creasinr in population, transporta tion, Industrilization, Urbanization, Mobility in population and settled way of life. In conclusion, it can be stated that the tribial system in undergoing the initial process of transition from a traditional society to a modern one. vi