Estimating greenhouse gas emissions of electric delivery trucks
Elektrikli teslimat kamyonlarının sera gazı salımlarının tahmin edilmesi
  1. Tez No: 895125
  2. Yazar: MERT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE YÜKSEL BEDİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, elektrikli teslimat kamyonu elektrifikasyonunun sağlayacağı emisyon azaltımındaki bölgesel farklılıklar incelenmiştir. Bu kapsamda, Amerika Birleşik Devletleri genelinde elektrikli araç şarjından kaynaklı salımlardaki bölgesel farklılık- ların nicelikselleştirilmesi için bir benzetim çerçevesi geliştirilmiştir. Çerçevenin çok önemli bir parçası, elektrikli teslimat kamyonunun birim enerji tüketimini tahmin etmek için geliştirdiğimiz gerçek sürüş verilerine dayalı makine öğrenmesi modelidir. Bu çerçeve kullanılarak, hava sıcaklığının ve sürüş profilinin şarj kaynaklı salımlar üzerindeki etkisinin nicelikselleştirilmesi için iki vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. İlk vaka çalışmasında, makine öğrenmesi modelinin düşük sıcaklıklardaki enerji tüke- timi artışını yakalayabildiği, yüksek sıcaklıklarda doğru tahminler yapabilmek için ise daha fazla veriye ihtiyaç olduğu görülmüştür. Beklendiği üzere, elektriğin ye- nilenebilir kaynaklardan üretildiği bölgelerdeki salımlar daha düşüktür. İkinci vaka çalışmasında, çerçevenin agresif ve yumuşak sürüş profilleri altındaki enerji tüketi- mini ayırt edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the regional differences in emission benefits of battery electric delivery truck electrification. In this regard, we build a simulation framework to quantify the regional differences in the use phase emissions across the United States. A vital part of our framework is the machine learning model to predict the unit energy consumption of a battery electric delivery truck which is based on real world driving data. Using our framework, we perform two case studies to quantify the effect of ambient temperature and driving profile on the use phase emissions, respectively. In the first case study, we observe that our machine learning model can capture the increase in energy consumption at low temperatures quite well, however more data is needed to predict high temperature effects. As expected, the emissions are lower in regions where electricity production is cleaner. In the second case study, we observe that our framework can differentiate between the energy consumption under aggressive and gentle driving profiles.