Nükleer güç santrallerinde bulunan yapı, sistem ve bileşenlerin güvenlik sınıflandırması analizi
Analysis of the safety classification of structures, systems and components in nuclear power plants
- Tez No: 895130
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BULUT ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nükleer güç santrallerindeki ekipmanların güvenlik önemlerine göre sınıflandırılmasına reaktörlerin ilk tasarlandığı ve işletmeye alındığı yıllardan itibaren ihtiyaç duyulmuştur. Yapıların, sistemlerin ve bileşenlerin güvenlik sınıflandırması için var olan yöntemler, mevcut santrallerin tasarımlarından ve işletilmesinden elde edilen tecrübeler ışığında gelişmiştir. Günümüzde, güvenlik açısından önemli olan yapı, sistem ve bileşenleri tanımlamak için belli santral tasarımlarından kazanılan tecrübelerle oluşturmuş güvenlik sınıflandırma şemaları kullanılmaktadır. Ancak, bu sınıflandırma şemaları oluşturulurken farklı yaklaşımlar uygulanmaktadır. Bu nedenle, sınıflandırma yapılırken bazı yapı, sistem ve bileşenler için belirsizlikler söz konusu olmakta ve bulundukları güvenlik sınıfı farklılık göstermektedir. Bu tezde VVER-1000 tipi bir nükleer tesiste çift taraflı soğuk bacak kırılması ATHLET kodu kullanılarak modellenmiş ve seçilmiş güvenlik sistemlerinin güvenlik sınıfları test edilmiş ve doğrulanmıştır. Ayrıca, modelleme sonucunda güvenlik sınıfında belirsizlik söz konusu olan güvenlik sisteminin sınıflandırması da netleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification of the equipment in nuclear power plants according to their safety has been needed since the years when the reactors were first designed and put into operation. Existing methods for the safety classification of structures, systems and components have been developed in the light of experience gained from the design and operation of existing power plants. Today, safety classification schemes created with the experience gained from certain power plant designs are used to identify structures, systems and components that are important for safety. However, different approaches are applied when creating these classification schemes. For this reason, there are uncertainties for some structures, systems and components when classifying, and their safety class differs. In this thesis, using the ATHLET code, double-sided cold leg break in a VVER-1000 type nuclear reactor was modeled and the safety classes of selected safety systems were tested and verified. In addition, as a result of the modeling, the classification of the safety system whose safety class is uncertain was clarified.