Nükleer güç santrallerinde acil kurtarma planı için araç rotalama
Vehicle routing for the rescue plan in nuclear power plants
- Tez No: 527669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI SEL, PROF. DR. ORHAN TORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yapımı devam eden bir nükleer santralinde doğabilecek herhangi bir acil durumda, çalışanların ve 20 km yarıçapında bulunan insanları kurtarma planı ve güvenli bölgeye tahliyesi konu alınmıştır. Nükleer Santrali de dâhil olmak üzere 16 adet kurtarma bölgesi seçilmiştir. Kurtarma bölgelerindeki talep Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ve Nükleer Santrali projesinin Çevresel Etki Değerlendirme raporuna göre yaşayan nüfusun binde iki ile yüzde on arası oranlanarak tahliye sonrası kurtarma planı için temsili olarak belirlenmiştir. 20 km tahliye etki alanının dışında kalan en yakın gelişmiş yerleşim bölgesi olan Silifke,“Güvenli Bölge”olarak seçilmiştir. Silifke ilçesi 117 bin nüfusun üzerinde olup kurtarma planı için gerekli yeterlilikte olduğu varsayılmıştır. Problemin çözümünde karışık tam sayılı doğrusal matematiksel programlama yöntemi kullanılarak araçların rotaları tespit edilmiştir. Sonuç olarak 7 adet araç için 7 adet ayrı rota ortaya çıkmıştır. Toplam araçların kurtarma planı zamanı 817 dakika süreceği sonucuna varılmıştır. Toplamda 195 talep karşılanmıştır. Ayrıca araçlar toplamda 791 km yol katetmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the evacuation of people from disaster areas in case of a radioactive leakage or possible hazard at the Nuclear Power Plant which will be built activated in Turkey. We determine 16 residential districts for the evacuation. We consider evacuation of the people who live in 20 km from Nuclear Power Plant including employees. One safety point is defined as a residential district which is 20 km far away from the Nuclear Power Plant. A mixed-integer linear programming model is proposed to solve the problem. The implementation of the model is illustrated by a case study on vehicle routing for the disaster rescue plan. As a result, if we would like to rescue people which are far from Nuclear Power Plant in 20 kilometers including Nuclear Power Plant, 7 vehicles which are for 30 people, should be stocked in Safe Zone that is Silifke. There are 7 separate routes. All vehicles must cover ground 791 kilometers from Safe Zone to Safe Zone and 195 people are evacuated and it takes 817 minutes in total.