Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının kritik hasta nakillerine yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of prehospital emergency health services staff's attitudes towards critical patient transfers
  1. Tez No: 895197
  2. Yazar: BİRGÜL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: İlgili çalışmanın asıl amacı; Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personellerinin kritik hasta nakillerine yönelik tutumlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Aralık 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Kocaeli ili içerisinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bulunan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında ve komuta kontrol merkezinde görev alan hastane öncesi acil sağlık hizmetleri (HÖASH) çalışanlarının kritik hasta nakillerine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli ili içerisinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bulunan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında ve komuta kontrol merkezinde (KKM) görev alan doktor, acil tıp teknikerleri (Paramedik) ve acil tıp teknisyeni (A.T.T.) oluşturmaktadır(N: 618). Örneklem seçiminde basit rasgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. HÖASH Çalışanlarının Kritik Hasta Nakillerine Yönelik Tutumlarını incelemek için araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak yarı yapılandırılmış veri toplama formu oluşturulmuştur. Form iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm yaş, cinsiyet, görev gibi sosyo-demografik özelliklerini içeren 11(on bir) sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde HÖASH çalışanlarının Kritik Hasta Nakillerine Yönelik Tutumlarını incelemek amacıyla yapılandırılmış 34 adet sorudan oluşmaktadır. Veriler yüz yüze görüşerek elde edilmiş ve SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın evreni 618 kişidir. Çalışmamıza %65,3 (n:404) kişi katılım sağlamıştır. Katılımcıların %52.2' si (n:211) kadın ve %51'i (n: 206) lisans mezunudur. %94.8'i (n: 383) kritik hasta nakil konusunda eğitim aldığını belirtmiştir. Eğitim alanların %73.6'sı (n: 282) çalışmakta olduğu birimden aldığını belirtmiştir. HÖASH çalışanlarına kritik hasta nakli konusunda bilgi ve beceri düzeyini hangi seviyede gördükleri sorulmuştur. Çalışanların“kritik nakil konusunda bilgi ve beceri düzeyi”ortalaması 6,370±1,868 (Min=1 Maks=10) olarak saptanmıştır. Çalışanların verdikleri cevaplar doğrultusunda orta düzeyin üzerinde gördükleri görülmüştür. Çalışmamızda sağlık çalışanlarının verdiği cevaplar doğrultusunda“kritik hasta sevk ve yönetimine yönelik tutum toplam”ortalaması 114,218±25,833 (Min=34;Maks=170) olarak saptanmıştır. HÖASH çalışanlarının kritik hasta sevk ve yönetimine ilişkin tutumlarının toplam puanları tanımlayıcı özelliklerden; yaş, görev, cinsiyet, eğitim durumu, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışma süresi ve çalışılan yerin konumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the attitudes of pre-hospital emergency health services workers towards critical patient transfers. Materials and Methods: This research was conducted descriptively between December 2023 and May 2024 to examine the attitudes of pre-hospital emergency medical services (HÖASH) personnel towards critical patient transfers within the 112 emergency medical service stations and command control centers affiliated with the Ministry of Health in Kocaeli province. The study population consisted of doctors, emergency medical technicians (paramedics), and emergency medical technicians (EMTs) working in the 112 emergency medical service stations and the command control centers (KKM) affiliated with the Ministry of Health in Kocaeli province (N: 618). The sample was selected using a simple random sampling method. To examine the attitudes of HÖASH personnel towards critical patient transfers, a semi-structured data collection form was created by the researchers after a review of relevant literature. The form consists of two sections. The first section contains 11 questions regarding socio-demographic characteristics, such as age, gender, and duty. The second section consists of 34 structured questions to examine the attitudes of HÖASH personnel towards critical patient transfers. Data were collected through face-to-face interviews and analyzed using the SPSS for Windows 22.0 program. Results: The population of the study consists of 618 individuals, with a participation rate of 65.3% (n=404). Among the participants, 52.2% (n=211) are female, and 51% (n=206) are university graduates. A total of 94.8% (n=383) indicated that they had received training on critical patient transfer, with 73.6% (n=282) of those having received this training from their current unit. HÖASH employees were asked to rate their level of knowledge and skills in critical patient transfers. The average score for“knowledge and skill level in critical transfer”was found to be 6.370±1.868 (Min=1, Max=10), indicating that employees perceived their skills to be above average.In our study, based on the responses of healthcare workers, the“total attitude score towards critical patient referral and management”was found to be 114.218±25.833 (Min=34; Max=170). The total attitude scores of HÖASH employees regarding critical patient referral and management did not show a significant difference based on descriptive characteristics such as age, duty, gender, education level, duration of work in pre-hospital emergency medical services, and the location of the workplace (p>0.05).