Otomotiv endüstrisinde karbon elyaf uygulamaları ile ilgili gelişmeler ve sürdürülebilirlik yaklaşımları
Future prospects of carbon fiber applications in the automotive industry and sustainability approaches
  1. Tez No: 895199
  2. Yazar: NURADIS TEMAM AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA PALAMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, otomotiv endüstrisindeki karbon fiber uygulamalarının ilerlemelerinin ve gelecekteki beklentilerinin kapsamlı bir analizini yapmaktır. Özelliklerinin, üretim süreçlerinin ve performansının derinlemesine araştırılması yoluyla, bu çalışma karbon fiber malzemelerin benimsenmesiyle ilgili potansiyel faydaları ve zorlukları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, araştırma, karbon fiberi otomotiv tasarımına entegre etmenin çevresel etkisini ve ekonomik hususlarını keşfedecektir. Bulguları sentezleyerek, bu tez, araç verimliliğini, sürdürülebilirliğini ve güvenliğini artırmak için karbon fiberin daha geniş bir şekilde uygulanmasını düşünen otomotiv üreticileri ve politika yapıcılar için değerli bilgiler ve iyi desteklenen öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Otomotiv endüstrisindeki karbon fiber uygulamalarının ilerlemelerini ve gelecekteki beklentilerini araştıran araştırma, birçok önemli fayda sunmaktadır. İlk olarak, karbon fiberin hafif ve yüksek mukavemetli bir malzeme olarak potansiyeli hakkında değerli bilgiler sağlayarak otomotiv sektörünün araç performansını ve yakıt verimliliğini artırmasını sağlar. İkincisi, karbon fiberin benimsenmesiyle ilişkili ekonomik etkileri ve uzun vadeli maliyet tasarruflarını anlamak, endüstri karar vericilerine araç üretimindeki malzemeler hakkında bilinçli seçimler yapmada rehberlik edebilir. Ayrıca, çalışmanın karbon fiberin çevresel etkisini ve geri dönüştürülebilirliğini incelemesi, otomotiv endüstrisinde sürdürülebilir uygulamaların teşvik edilmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak, bu araştırma bilgi tabanına katkıda bulunarak gelecek için daha verimli, çevre dostu ve teknolojik olarak gelişmiş araçların geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to conduct a comprehensive analysis of the advancements and future prospects of carbon fiber applications in the automotive industry. Through an in-depth investigation of its properties, manufacturing processes, and performance, this study aims to evaluate the potential benefits and challenges associated with adopting carbon fiber materials. Additionally, the research will explore the environmental impact and economic considerations of integrating carbon fiber into automotive design. By synthesizing the findings, this thesis seeks to provide valuable insights and well-supported recommendations for automotive manufacturers and policymakers considering the broader implementation of carbon fiber to enhance vehicle efficiency, sustainability, and safety. The research on investigates the advancements and future prospects of carbon fiber applications in the automotive industry offers several significant benefits. Firstly, it provides valuable insights into the potential of carbon fiber as a lightweight and high-strength material, enabling the automotive sector to enhance vehicle performance and fuel efficiency. Secondly, understanding the economic implications and long-term cost savings associated with carbon fiber adoption can guide industry decision-makers in making informed choices about materials in vehicle manufacturing. Moreover, the study's examination of the environmental impact and recyclability of carbon fiber aids in promoting sustainable practices within the automotive industry. Overall, this research contributes to the knowledge base, supporting the development of more efficient, eco-friendly, and technologically advanced vehicles for the future.