Spor Bilimleri öğrencilerinin prososyal davranışları ve mizah tarzları arasındaki ilişki
Sports sciences students the relationship between prosocial behavior and humor styles
  1. Tez No: 895206
  2. Yazar: YILDIZ TAŞKIN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri arasında prososyal davranışlar ve mizah tarzları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma, demografik özellikler ve yaşam tarzı faktörlerinin bu ilişkiler üzerindeki etkilerini ele almakta olup, cinsiyet, yaş, spor yapma durumu, akademik bölüm ve sınıf düzeyi gibi değişkenlere odaklanmaktadır. Mizahın, bireylerin sosyal uyum kapasiteleri ve prososyal davranışları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, özellikle spor eğitimi alan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, mizahın ve prososyal davranışların, öğrencilerin sosyal yetkinliklerini ve akademik başarılarını nasıl etkileyebileceğine dair önemli içgörüler sunmaktadır. Sonuçlar, sosyal uyumu ve bireysel refahı artırmak için stratejiler geliştirilmesine katkıda bulunabilecek veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between prosocial behaviors and humor styles among students at the Faculty of Sports Sciences and the School of Physical Education and Sports in Istanbul. The research addresses the impact of demographic characteristics and lifestyle factors on these relationships, focusing on variables such as gender, age, exercise habits, academic department, and class level. The aim of the study is to reveal how humor influences individuals' social adaptation capacities and prosocial behaviors, specifically among students pursuing sports education. The findings provide significant insights into how humor and prosocial behaviors can affect students' social competencies and academic success. The results offer data that can contribute to the development of strategies to enhance social harmony and individual well-being.