Güneş enerji santralleri kurulumu bileşenleri ve üretim istatislikleri
Installation, components and production statistics of solar power plants
- Tez No: 895307
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM EVECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyada enerji ihtiyacı her geçen gün daha fazla artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için birçok yöntem ve teknoloji kullanılarak enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkeler, enerji politikalarına ve sahip olduğu kaynaklara göre bu yöntemleri kullanarak enerji arzına katkıda bulunmaktadır. Enerji üretiminde fosil yakıtlar kullanılarak enerji elde etme yöntemi yanında yenilenebilir kaynaklar kullanılarak ta enerji elde edilmektedir. Ayrıca son yıllarda da yenilenebilir kaynaklardan enerji elde edinimi giderek yaygınlaşmaktadır. Bu artış miktarının önemli bir kısmını Güneş Enerji Santralleri oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında güneş enerji santrallerini oluşturan bileşenler, bu bileşenlerin özellikleri ve görevleri, güneş enerji santrallerinin kurulumu için gerekli hesaplamalar açıklanmıştır. Ayrıca bir fotovoltaik sistemin verini etkileyen faktörler incelenmiş ve bu faktörlerden biri olan güneş takip sistemleri üzerinde çalışılmıştır. Kayseri ilinde kurulu olan 1 MW gücüne sahip sabit açılı bir fotovoltaik sistem incelenmiş gerçek yıllık üretim değerleri çıkarılmıştır. PVSYST Programı kullanılarak bu santralin modellemesi yapılarak tek eksenli güneş takip sistem, çift eksenli güneş takip sistem, çift yüzeyli panelle oluşturulmuş modeller ile yeniden tasarlanmış ve üretim istatistikleri çıkarılmış, gerçek üretim değerleri ile beraber simülasyon sonucu oluşan sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy in the world is increasing day by day. To meet this need, energy production is carried out using many methods and technologies. Countries contribute to the energy supply by using these methods according to their energy policies and the resources they have. In addition to the method of obtaining energy by using fossil fuels in energy production, energy is also obtained by using renewable resources. In addition, obtaining energy from renewable sources has become increasingly common in recent years. Solar Energy Power Plants constitute a significant part of this increase. In this thesis study, the components that make up solar power plants, the features and functions of these components, and the necessary calculations for the installation of solar power plants are explained. In addition, the factors affecting the data of a photovoltaic system were examined and one of these factors, solar tracking systems, was studied. A fixed angle photovoltaic system with 1 MW power installed in Kayseri province was examined and actual annual production values were calculated. Using the PVSYST Program, this power plant was modeled and redesigned with single-axis solar tracking system, dual-axis solar tracking system, and bi-surface panel models, production statistics were obtained, and the results obtained as a result of the simulation were examined together with the real production values.