Gelecek nesil kablosuz ağlar için sanallaştırma ve yazılım tanımlı ağ ile dinamik servis kalitesi yönetimi
Dynamic quality of service management with virtualization and software-defined networking for next generation wireless networks
  1. Tez No: 895306
  2. Yazar: ÖZLEM ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beşinci Nesil (5G) ve gelecek nesil mobil haberleşme sistemlerinin yüksek veri hızı, düşük gecikme ve çok sayıda cihaz bağlantısı gibi gereksinimleri karşılaması beklenmektedir. Her bir gereksinim farklı bir kullanım senaryosu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her kullanım senaryosu için belirlenen servis kalitesinin (Quality of Service, QoS) sürekliliğinin sağlanması önemlidir. 5G'de ağ kaynaklarının aynı altyapı üzerinde farklı ihtiyaçlara uygun şekilde tahsis edilmesi ağ dilimleme ile mümkün olmaktadır. Bu bağlamda esnek ve dinamik bir ağ yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılım Tanımlı Ağ (Software Defined Network, SDN) ve Ağ Fonksiyonu Sanallaştırma (Network Function Virtualization, NFV) teknolojilerinin birlikte kullanılmasıyla daha akıllı, ölçeklenebilir, az maliyetli bir altyapının oluşması sağlanmaktadır. Bu çalışmada, SDN ve NFV tabanlı ağlarda, kullanıcıların servis kalitesinin sürekliliğinin sağlanabilmesi için bir SDN uygulaması geliştirilmiştir. SDN çalışmalarında kullanılabilecek açık kaynak kodlu bir simülasyon ortamı oluşturulmuştur. Elde edilen simülasyon sonuçlarına göre SDN ve NFV teknolojilerinin birlikte kullanılmasıyla, değişen ağ koşullarında kullanıcıların servis kalitesinde sürekliliğin sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
5G and next-generation mobile communications systems are expected to meet requirements such as high data speeds, low latency and large number of device connections. Each requirement faces us as a different use case. It is important to ensure the consistency of the determined quality of service for each usage scenario. In 5G, it is possible to allocate network resources to different needs on the same infrastructure through network slicing. In this context, flexible and dynamic network management is needed. The combination of Software Defined Network (SDN) and Network Function Virtualization (NFV) technologies creates a more intelligent, flexible, scalable and cost-effective infrastructure. In this study, an SDN application is developed to demonstrate that the consistency of user service quality can be ensured in SDN and NFV-based networks. An open-source simulation environment has been created, which can be used in SDN studies. The simulation results showed that the combined use of SDN and NFV technologies could ensure QoS consistency for users in changing network conditions.