Hakkari ili Merzan okullar bölgesinin zeminözelliklerinin değerlendirilmesi
Compilation of ground properties of schools in Merzan region
- Tez No: 895376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnşaatpalanı zemin koşullarınınptanımlanması, yapısalptasarım için gerekli geoteknikpparametrelerin belirlenmesi oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Buptez çalışmasıpkapsamında Hakkari ili, Merkez ilçesi Merzan Mahallesi'ndeki okullar bölgesinde yer alan okul ve yapıların zemin özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen 7 zemin etüdü raporu detaylıca incelenmiş olup zemin özellikleri birleştirilmiştir. Yapılmış olan sondaj ve diğer saha çalışmaları sonucunda Hakkari karmaşığına ait birimler mevcuttur. Daha önce yapılmış çalışmalar neticesinde hazırlanan raporlarda supmuhtevası, doğalpbirim hacimpağırlığı, elekpanalizi, Attenberg limitleripve tekpeksenli sıkışma dayanımı hesaplanmıştır. Elde edilen zemin parametreleri Çizergelar halinde sunulmuştur. Raporlardaki sonuçlara göre yer altı suyu seviyeleri 4 ile 13 metre derinliklerinde değiştiği anlaşılmıştır. Birleştirilmişpzemin sınıflama sistemipUSCS'ye göre zeminlerpCH, CL, GC, SC, SMpolarak tanımlanmıştır. Jeofizik ve jeoteknik yöntemlerde zemin birimleri tanımlanmıştır. Taşıma gücü raporlarda Terzaghi taşıma gücüne göre hesaplanmıştır. Zeminlerin taşıma gücü yapılan deney ve sondajlar sonucu 1-1.96 kg/cm2 değerleri arasında olduğu belirlenmiştir. 2018 Deprem Yönetmeliği'ne göre tekrar analiz edilip hesaplanmıştır. Yeni deprem yönetmeliğine uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It ispvery important to definepthe ground conditions ofpthe construction site and determine the geotechnical parameters required for structural design. Within the scopepof this thesis study, thepground characteristics of the schools and buildings located in the schools in Merzan District of Hakkari province were compiled. The 7 ground investigation reports obtained were examined in detail and the ground properties were combined. As a result of drilling and other field studies, there are units belonging to the Hakkari complex. In the reports prepared as a result of previous studies, water content, natural unitpvolume weight, sieve analysis, Attenberg limitspand uniaxial compressivepstrength were calculated. The obtainedpsoil parameters areppresented inptables. Accordingpto the results in the reports, itphas been understood that groundwater levels vary between 4 and 13 meters deep. According to the unified soil classification system USCS, soils are defined as CH, CL, GC, SC, SM. Soil units are defined in geophysical and geotechnical methods. Bearing capacity is calculated according to Terzaghi bearing capacity in reports. The bearing capacity of the soils was determined to be between 1-1.96 kg/cm2 as a result of the tests and drillings. It was re-analyzed and calculated according to the 2018 Earthquake Regulation. Its compliance with the new earthquake regulation was discussed.