Molecular rheology of unentangled polymer melts in nanochannels
Dolanık olmayan polimer eriyiklerinin nano-kanallar içerisindeki moleküler reolojisi
  1. Tez No: 895377
  2. Yazar: AHMET BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA BIANCOFIORE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Newton tipi davranış göstermeyen kısa zincirli polimer eriyiklerin reolojik özelliklerini nano ölçekli kısıtlanmaya odaklanarak moleküler düzeyde araştırıyoruz. Tüm-atom moleküler dinamik (MD) ve kaba-taneli simülasyonlar kullanarak çeşitli topolojilere sahip oligomer eriyiklerinin dengede olmayan koşullar altında davranışını inceliyoruz. Bulgularımız Oldroyd-B ve genelleştirilmiş Phan-Thien--Tanner (gPTT) modellerinin nano ölçekteki olayları yakalamadaki sınırlamalarını vurgulayarak sürekli modellerden elde edilen tahminlere kıyasla sabit durumunda mikroskobik gerilme tensöründe önemli sapmalar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sapmaların azalan kısıtlanma ile azalan ve yığın sistemlerde kaybolan aşırı viskoelastik gerilimle sonuçlandığını gösteriyoruz. Bu aşırı gerilme, adsorbe edilmiş zincirlerin polimer fırçalarına benzeyen katmanlar oluşturduğu yüzeylerin yakınındaki karbon-karbon bağlarının uzaysal yönelimine bağlıdır. Ek olarak, zincir sertliği, yüzey-oligomer çekimi ve moleküler değişkenlerin reolojik tepkiler üzerindeki etkilerini araştırarak, moleküler ölçekli gözlemler ile kısıtlanmış polimerik sistemlerdeki makroskopik davranışlar arasındaki etkileşimin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlıyoruz.
Özet (Çeviri)
We investigate the rheological properties of non-Newtonian melts of short polymer chains at the molecular level, with a focus on nanoscale confinement. Using a combination of all-atom molecular dynamics (MD) and coarse-grained simulations, we examine the behavior of oligomer melts with various topologies under non-equilibrium conditions. Our findings reveal significant deviations in the microscopic stress tensor under steady-state shear compared to predictions from continuum models, highlighting the limitations of the Oldroyd-B and generalized Phan-Thien–Tanner (gPTT) models in capturing nanoscale phenomena. We demonstrate that these deviations result in excess viscoelastic stress, which diminishes with decreasing confinement and vanishes in bulk systems. This excess stress is linked to the spatial orientation of carbon-carbon bonds near surfaces, where adsorbed chains form effective polymer brush-like layers. Additionally, we explore the effects of chain rigidity, surface-oligomer attraction, and molecular variables on rheological responses, providing a comprehensive understanding of the interplay between molecular-scale phenomena and macroscopic behavior in confined polymeric systems.