Türkiye'de endüstriyel tasarımcılar için yapılandırılan destekler: Süreçte devlet kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının rolü
Structured support for industrial designers in Turkey: The role of state institutions, private sector and civil society organizations in the process
- Tez No: 895541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
''Destek'' kavramını, belli bir potansiyele sahip, gelecek vaat eden ve katma değer yaratması öngörülen alanların geliştirilmesini sağlayacak bir yaklaşım olarak ele alabiliriz. Bu durumda desteklenmesi öngörülen unsurun, herhangi bir müdahaleye gerek olmaksızın var olabilmesi, sağlanacak destek ve teşviklerle birlikte sahip olduğu katma değer yaratma potansiyelinin mümkün olan en verimli şekilde ortaya çıkarılması beklenmektedir. Bir ürün ya da hizmeti üretmek için belli bir finansal kaynak ile üretim tesisi yatırımı yapılabilir, makine teçhizat alınabilir, ham madde tedarik edilebilir ve tüm üretim, pazarlama, satış, geri dönüşüm süreçleri planlanabilir. Ancak bu imkanların bir araya gelmesi ile elde edilecek sonuç olan, ürün ve/veya hizmetin ne kadar karlı, kullanışlı, satış odaklı, çevreci ve sürdürülebilir olacağı gibi pek çok etmen tasarımla birlikte ve tasarım odaklı bir yaklaşımla ele alınırsa önemli ölçüde yüksek, katma değerli bir süreç ve sonuçtan bahsedilebilir. Bu bağlamda tasarımın desteklenmesi, tasarım ve onu meydana getiren bileşenler için önemli olmakla birlikte, tasarımı destekleyecek taraflar için de elzemdir. Gelişmiş ülkelerin tasarımın yarattığı katma değeri fark ederek bu alana yatırım yaptıkları, destek ve teşvik mekanizmaları oluşturdukları ve bunun sonucu olarak pek çok alanda öncü olmayı başardıkları görülmektedir. Bununla birlikte Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler tasarım ile elde edilecek katma değere çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin kendi parametreleri doğrultusunda oluşturulmuş, uygulanmış tasarım politikaları ve tasarıma sağlanan destekler ile ülkemizin mevcut tasarım ekosistemi incelenmiş, tasarım paydaşlarının birbirleri ile ilişkileri ve sorumlulukları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
We can consider the concept of“support”as an approach to ensure the development of promising areas that have a certain potential and are expected to create added value.In this case, the element envisaged to be supported is expected to be able to exist without any intervention and with the support and incentives to be provided, its potential to create added value is expected to be revealed in the most efficient way possible.In order to produce a product or service, a production facility investment can be made with a certain financial resource, machinery and equipment can be purchased, raw materials can be procured and all production, marketing, sales and recycling processes can be planned. However, if many factors such as how profitable, useful, sales-oriented, environmentally friendly and sustainable the product and/or service will be, which is the result to be obtained by combining these opportunities, are handled together with design and with a design-oriented approach, a significantly high, value-added process and result can be mentioned.In this context, supporting design is not only important for design and its constituent components but also for the parties that will support design.It is seen that developed countries realize the added value created by design, invest in this field, create support and incentive mechanisms, and as a result,they have succeeded in becoming pioneers in many fields.However, developing countries such as Turkey are in much greater need of the added value created by design.Within the scope of this study, the current design ecosystem of our country has been examined with the design policies and supports provided to design,which have been created and implemented in line with Turkey's own parameters, and the relations and responsibilities of design stakeholders with each other have been questioned.