İbn Teymiyye'nin Mutezile'ye bakışı
Ibn Taymiyyah's views on the Mu'tazila
  1. Tez No: 895637
  2. Yazar: HATİCE İLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mutezile tarih boyunca özgür aklın temsilcisi olarak görülmüş bir düşünce ekoludur. Mutezile ilk ortaya çıktığı anda, toplumda var olan görüşlere alternatifler sunma yaklaşımı içerisinde olmuştur. Bu yaklaşım Kur'an ve sünnetin yorumlanmasında Müslümanlara farklı bakış açıları sunabilmiştir. Kur'an ve sünnetin zahiri anlamlarını esas alan İbn Teymiyye, zahirden farklı bakış açılarının Müslümanlara zarar vereceği kanaatindedir. İbn Teymiyye'nin içinde bulunduğu ehli eser tamamen rivayeti temel aldığı ve farklı yorumlamalara kapalı olduğu için Mutezili düşünceyi anlamada yetersiz kalmıştır. İbn Teymiyye; Mutezile'nin akla, Kur'an ve sünnetten daha fazla önem atfettiğini düşünmektedir. İbn Teymiyye'ye göre, aklı ön plana çıkarması Mutezilileri doğru yoldan uzaklaştırmış ve onların sapkınlar arasında anılmalarına sebep olmuştur. Ayrıca, İbn Teymiyye dini kaynakların sadece Kur'an, sünnet ve selefin icması olduğunu iddia etmiştir. Bu çalışma İbn Teymiyye'nin Mutezile hakkındaki görüşlerini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Mu'tazila is a thought school that has been regarded as the representative of the free mind throughout history. Mu'tazila in which it first emerged as an idea is in offering alternatives to current views. This approach has been able to offer Muslims various perspectives in the interpretation of the Qur'an and Sunnah. Based on the apparent meanings of the Qur'an and Sunnah, Ibn Taymiyya thinks that different perspectives from the apparent will harm Muslims. Ahli Asar, in which Ibn Taymiyya was included, opposed the Mu'tazili thought because Ahli Asar was based entirely on narrative and was closed to different interpretations. Ibn Taymiyya thinks that the Mu'tazila attaches more importance to the reason than the Qur'an and the Sunnah. According to Ibn Taymiyya, the reason led the Mu'tazili's away from the right path and caused them to be considered deviants. In addition, Ibn Taymiyya claims that the only religious sources are the Qur'an, the Sunnah, and the consensus of the Salaf. This study aims to reveal Ibn Taymiyya's views on the Mu'tazila.