Toplumsal hafıza kodlarının siyasal algıları ve davranışları belirlemedeki etkisinin nörosiyaset ekseninde EEG ile analizi
Analysis of the effect of social memory codes in determining political perceptions and behaviours with EEG in the axis of neuropolitics
  1. Tez No: 895685
  2. Yazar: BORA ÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışma, toplumsal hafızanın siyasal ideolojiler ve siyasal iletişim üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlayarak, bireylerin siyasal süreçlerde nasıl harekete geçirilebileceğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırmada, üçgenleme/çeşitlendirme (triangulation) yöntemi aracılığıyla farklı veri toplama ve analiz yöntemleri bir araya getirilerek katılımcıların demografik özellikleri, siyasal yönelimleri ve nörogörüntüleme (EEG) ile elde edilen tepkileri bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. 2023 yılı içerisinde Türkiye'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine katılan siyasal partilerin seçmenleri etkilemek amacıyla hazırladıkları seçim reklam filmleri, nörogörüntüleme tekniklerinden elektroensefalografi'den (EEG) yararlanılarak katılımcıların siyasal eksenleri ile siyasal iletişim materyallerine verdikleri tepkiler üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, seçmenlerin siyasal eksenleri ile siyasal reklamlara verdikleri nörometrik tepkiler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş, bu da seçmen davranışlarının siyasi kimlikler ve toplumsal hafıza kodları tarafından şekillendirildiğini açıkça göstermiştir. Ayrıca, toplumsal hafıza kodlarının siyasal iletişim stratejilerinde kullanımıyla seçmen algı ve davranışlarının etkili bir şekilde yönlendirilebileceği, siyasal algı ve davranışların biçimlendirilmesinde kritik bir rol oynayacağı, ideolojik uyumun ve nörometrik analizlerin siyasal kampanyalarda etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Çalışma, gelecekteki araştırmaların, farklı toplumsal hafıza kodlarının ve siyasal iletişim materyallerinin seçmenler üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemesinin, siyasal iletişim stratejilerinin derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlayacağını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of social memory on political ideologies and political communication in depth and aims to reveal how individuals can be mobilised in political processes. In this study, different data collection and analysis methods were brought together through triangulation method, and the demographic characteristics, political orientations and neuroimaging (EEG) responses of the participants were analysed with a holistic approach. In 2023, the election commercials prepared by the political parties participating in the presidential and parliamentary elections held in Turkey in order to influence the voters were analysed by using electroencephalography (EEG), one of the neuroimaging techniques, through the political axes of the participants and their reactions to political communication materials. As a result of the findings, significant differences were found between voters' political axes and their neurometric responses to political advertisements, which clearly showed that voter behaviour is shaped by political identities and social memory codes. In addition, it was concluded that the use of social memory codes in political communication strategies can effectively guide voter perceptions and behaviours, play a critical role in shaping political perceptions and behaviours, and that ideological alignment and neurometric analyses can be effective in political campaigns. The study suggests that future researches that examine the effects of different social memory codes and political communication materials on voters in more detail will contribute to a deeper understanding of political communication strategies.