Çağlayancerit bölgesinde (Kahramanmaraş kuzeydoğusu) yüzeyleyen erken miyosen yaşlı Lice formasyonu'nun planktonik foraminifer biyostratigrafisi
Planktonic foraminiferal biostratigraphy of the early miocene aged lice formation outcropping in the Çağlayancerit region (Northeast of Kahramanmaraş)
- Tez No: 895686
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER KAYA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çağlayancerit ilçesi (Kahramanmaraş), birbiriyle tektonik ilişkili allokton ve otokton birimlerin bir arada bulunduğu önemli bir tektonik zon üzerinde yer almaktadır. Bu çalışmada bölgede yüzeyleyen otokton birimlerden biri olan Lice Formasyonu'nun ayrıntılı planktonik foraminifer biyostratigrafisi ortaya konmuştur. Bölgede ölçülen üç adet stratigrafik kesitten alınan toplam 82 adet örnekte 8 adet planktonik foraminifer cinsi ve 20 adet planktonik foraminifer türü tanımlanmıştır. Bu planktonik foraminifer cins ve türleri ile Lice Formasyonu'nda Globigerinoides trilobus Aralık Biyozonu (Interval Zone; MMi3 Zonu) belirlenmiştir. Planktonik foraminifer tür çeşitliliği genel olarak kumtaşı baskın olan seviyelerde az iken marnlı seviyelerde ise nispeten daha fazladır. Planktonik foraminifer türlerinin yanı sıra bazı seviyelerde küçük bentik foraminifer türlerinin bol olduğu izlenmiştir. Bu iki farklı fosil topluluğunun birlikte bulunması göreceli deniz seviyesinin ve havzada ki fizikokimyasal şartların zaman zaman değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Çağlayancerit district (Kahramanmaraş) is located on an important tectonic zone where allochthon and autochthon units that are tectonic related to each other coexist. In this study, detailed planktonic foraminiferal biostratigraphy of the Lice Formation, one of the autochthon units cropping out in the region, was investigated. The eigth planktonic foraminifera genus and twenty planktonic foraminifera species were identified in a total of 82 samples taken from three stratigraphic sections measured in the region. The Globigerinoides trilobus Interval Zone (MMi3 Zone) was determined in the Lice Formation with these planktonic foraminifera genus and species. While planktonic foraminifera species diversity is generally low in sandstone-dominated levels, it is relatively higher in marl levels. In addition to planktonic foraminifera species and small benthic foraminifera species were observed to be abundant at some levels. The coexistence of these two different fossil assemblages shows that the relative sea level and physicochemical conditions in the basin change from time to time.