Aktivasyon metodu ile yüklü parçacık reaksiyon tesir kesiti ölçüm simülasyonu
Simulation of charged particle reaction cross section measurement with activation method
- Tez No: 895688
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nükleer fizik eğitiminin daha net anlaşılması için uygulamalı laboratuvar deneyleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Ancak fiziksel laboratuvarların bazı zorlukları vardır. Nükleer fizik laboratuvarlarının kurulması ve işletilmesi çok pahalıdır. Ayrıca laboratuvarlarda radyoaktif kaynakların kullanılması veya radyasyon bölgelerinin bulunması nedeniyle nükleer güvenlik kuralları dikkatle uygulanmalı ve takip edilmelidir. Laboratuvar kullanımı sırasında zaman kısıtlamalarının olması gibi nedenlerle nükleer fizik eğitiminde sanal laboratuvarların varlığının birçok avantajı bulunmaktadır. Aktivasyon Yöntemi hem nükleer fizik uygulamalarında hem de tesir kesit ölçümlerinde kullanılmasından dolayı nükleer fizikte önemli deneysel yöntemlerden biridir. Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümü'nde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz sanal nükleer fizik laboratuvarının bir parçası olan bu simülasyon ile öğrencilerin aktivasyon yöntemini kullanarak enine tesir kesiti ölçümü ve nükleer reaksiyonlar ve radyasyon tespiti hakkında pratikte birçok bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır. Sonraki süreçte Sanal laboratuvar için yeni deneyler eklemeyi ve müfredat değişikliklerine göre güncellemeyi planlıyoruz
Özet (Çeviri)
For a clearer understanding of Nuclear Physics, it should be supported by practical laboratory experiments. However,physical laboratories have some difficulties. Nuclear physics laboratories are very expensive to set up and operate. In addition, because of the use of radioactive sources or the presence of radiation zones in laboratories, nuclear safety rules should be carefully applied and followed. Also, there are time limitations during laboratory use. For such reasons, there are many advantages of using virtual laboratories in nuclear physics education. Activation Method is one of the important experimental methods in nuclear physics because it is used both in nuclear physics applications and in cross section measurements. With this simulation, which is a part of the virtual nuclear physics laboratory we have developed for use in the Physics Department of the Kocaeli University, it is aimed that the students will learn how to measure the crosssection using the activation method, while absorbing a lot of information about nuclear reactions and radiation detection in practice. In addition, we plan to add new experiments for the virtual laboratory and update it according to curriculum changes.