Aynı kalibre farklı et kalınlığına sahip namluların hedef yüzey üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects on target surface of barrels with different wall thicknesses but the same caliber
  1. Tez No: 895691
  2. Yazar: SENANUR DEMİRCAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Ateşli silahların kullanıldıkları olayların nitelendirilmesi ve elde edilen bulguların doğru yönde yorumlanarak değerlendirilmesi olayın aydınlatılmasına katkı sağlamaktadır. Silahın ateşlenmesi ile iç balistikten başlayarak, mermi çekirdeğinin hedefe ulaşması ile hedef balistiğine kadar ilerleyen bu süreçte belirli hedefler kullanılarak yapılan ve balistik açıdan adli incelemelere yol gösteren çalışmalar mevcuttur. Ateşli silahlar ile meydana gelen öldürme, yaralama, ateş etme gibi olaylarda mermi çekirdeği giriş deliği ve mermi yolu yörüngesi tespit edilerek silahın nereden ateşlendiği bulunabilmektedir. Bu rekonstrüksiyonu yaparken, senaryoyu mermi çekirdeğinin orijinal yörüngesinden saparak geldiğini bilerek kurmak, inceleme yapan kişiyi daha sağlıklı sonuçlara götürmektedir. Sapmaların değerlendirilmesi ve doğru yorumlanabilmesi için yapılan çalışmalar mevcuttur. Kullanılan ateşli silahın etkili menzili, namlu uzunluğu ve farklı ortam koşulları gibi çeşitli etkenler mermi çekirdeğinin ilerleme kabiliyetinde ciddi etkiler göstermektedir. Yapılan çalışmalarda, insan vücudunu simüle eder nitelikte olması nedeniyle hedef olarak balistik jelatin tercih edilmektedir. Bu çalışmada, uzunlukları ve kalibreleri sabit, et kalınlıkları ve uç çapları farklı namluların, tasarlanan atış aparatı ile 100 metrede hedef dağılımları ve balistik jelatindeki davranışları incelenmiştir. Sığır ve domuz jelatinleri kullanılarak namluların jelatinlerdeki davranışları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Domuz jelatininin sığır jelatinine göre daha az parçalandığı gözlemlenmiştir. .308 Winchester fişeklerin mermi çekirdeği çapı ile yapılan atışlardan elde edilen giriş deliği çapları arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Farklı et kalınlığı ve uç çaptaki namluların hedef yüzeydeki etkilerinin incelenmesinin, ateşli silahlarla meydana gelen yumuşak doku yaralanmalarının incelenmesi noktasında önem teşkil edeceği düşünülmektedir. Farklı et kalınlığına sahip namlulardan ateşlenen fişeğin hedef yüzeyde yaratacağı etkilerin incelenmesi, farklı marka fişeklerin hedef yüzeydeki etkilerinin incelenmesi neticesinde uzun namlulu tüfeklerden çıkan yüksek enerjili mermi çekirdeklerinin hedef yüzeyde yarattığı hasarlar hakkında elde edilecek verilerin, adli balistik açıdan yapılacak olan incelemelere kıymetli bilgiler sunarak yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The characterization of incidents involving firearms and the accurate interpretation of findings contribute significantly to the elucidation of these events. From the initiation of internal ballistics with the firing of the weapon to terminal ballistics as the bullet reaches its target, there are various studies utilizing specific targets that guide forensic ballistic examinations. In incidents involving firearms such as homicides, injuries, and shootings, determining the bullet entry hole and trajectory helps identify the location from which the weapon was fired. Constructing the scenario by considering the original trajectory of the bullet leads to more accurate conclusions. There are existing studies that evaluate deviations and interpret them correctly. Factors such as the effective range of the firearm, barrel length, and various environmental conditions significantly impact the bullet's trajectory. In studies, ballistic gelatin is preferred as a target due to its resemblance to human tissue. In this study, the target distributions at 100 meters and behaviors in ballistic gelatin of barrels with constant lengths and calibers but varying wall thicknesses and muzzle diameters were examined using a designed shooting apparatus. The behaviors of the barrels in bovine and porcine gelatins were comparatively analyzed. It was observed that porcine gelatin fragmented less than bovine gelatin. A significant relationship was found between the entry hole diameters and the bullet diameters of .308 Winchester cartridges. Examining the effects of barrels with different wall thicknesses and muzzle diameters on the target surface is considered important in the investigation of soft tissue injuries caused by firearms. The examination of the effects on the target surface created by cartridges fired from barrels with different wall thicknesses, and the study of the impacts of different brands of cartridges on the target surface, are believed to provide valuable information for forensic ballistic examinations regarding the damages caused by high-energy bullets fired from long-barreled rifles.