Optimizing carbonation conditions for low-quality recycled concrete aggregates and sustainable valorization in cement-based systems
Düşük kaliteli geri dönüşüm beton agregasının optimum karbonatlaştırma koşullarının belirlenmesi ve çimento bağlayıcılı sistemlerin sürdürülebilirliğine etkisi
  1. Tez No: 895693
  2. Yazar: BURAK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, ömrünü tamamlamış binalardan elde edilen, düşük mekanik ve kimyasal özelliklere sahip, düşük kaliteli geri dönüşüm beton agregalarının (GDA) hızlandırılmış karbonatlaştırma performansını etkileyen parametrelerin incelenmesine, belirlenen optimum parametreler altında karbonatlaştırılmış GDA (KGDA), işlenmemiş GDA ve doğal agrega (DA) ile üretilen harç numuneleri üzerinde gerçekleştirilen bir dizi performans testi ile hızlandırılmış karbonatlaştırma prosesinin çimento bazlı sistemlerin mühendislik performansına olan etkilerinin belirlenmesine odaklanmaktadır. Hızlandırılmış karbonatlaştırma prosesi, dinamik bir karbonatlaştırma işlemi sağlayan laboratuvar ölçekli bir karbonatlaştırma reaktörü kullanılarak uygulanmıştır. Hızlandırılmış karbonatlaştırma prosesi için bağıl nem (%50-70-90), ortam basıncı (1-2-3 bar) ve ortam sıcaklığı (50-90oC) ana parametreler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the parameters affecting the accelerated carbonation performance of low-quality recycled concrete aggregates (RCA), obtained from end-of-life buildings, with low mechanical and chemical properties, and to determine the effects of the accelerated carbonation process on the engineering performance of cement-based systems through a series of performance tests performed on mortar samples produced with carbonated RCA (CRCA), uncarbonated RCA and natural aggregate (NA) under the optimum parameters determined in the first section. The accelerated carbonation process was implemented using a newly designed laboratory-scale carbonation reactor that provides a dynamic carbonation process. Relative humidity (50-70-90%), ambient pressure (1-2-3 bar) and ambient temperature (50-90oC) were determined as the main parameters for the accelerated carbonation process. Carbonation treatments were applied to low-quality RCAs with five different particle size ranges: