An approach for multi-hazard susceptibility assessment for landslides, earthquakes and floods
Heyelan, deprem ve taşkın tehlikelerinin çoklu duyarlılık değerlendirmesi için bir yaklaşım
- Tez No: 895697
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bölgesel düzeyde doğru ve güncel duyarlılık haritalarının üretilmesi, çeşitli doğal tehlikelere duyarlı bölgelerde afetlerin etkilerini hafifletme, yerleşim alanları ve altyapı inşaatı için yeni yerlerin seçilmesi ve planlama amaçlı olarak oldukça önemlidir. Bu tez, heyelan, sel ve deprem risklerini değerlendirmek için uzman görüşü ile denetimli makine öğrenimi (MÖ) tekniklerini birleştiren çoklu tehlike duyarlılık değerlendirmesine (ÇTDD) yeni bir yaklaşım getirmiştir. Metodoloji, Türkiye'nin Elazığ ilindeki beş ve Adıyaman ilindeki üç havzada test edilmiştir. Tehlike koşullandırma faktörlerini etkileyen çeşitli çevresel özellikler havzalar içinde nispeten tutarlı olduğundan, duyarlılık haritaları havza ölçeğinde üretilmiştir. Heyelan duyarlılık haritalamasında (HDH), rastgele orman (RO) topluluk makine öğrenimi algoritması kullanılmıştır. Taşkın duyarlılık haritalaması (TDH) için, her bölge için uzmanlar tarafından sağlanan faktör puanları kullanılarak modifiye edilmiş analitik hiyerarşik süreç (m-AHP) yöntemi uygulanmıştır. Deprem tehlike değerlendirmesi, özellikle heyelanlar için etkili olduğu düşünülen yer hareketi parametrelerine, özellikle de Arias yoğunluk değerlerine dayanmıştır. Bu bireysel değerlendirmeler daha sonra uzman tanımlı üyelik fonksiyonlarını içeren bir Mamdani bulanık çıkarım sistemi kullanılarak sentezlenmiştir. Tez bulguları, LSM için rastgele orman modeli ile yüksek genel doğruluklara (%90'ın üzerinde) ulaşılabileceğini göstermiştir. Mamdani bulanık algoritması, sezgisel üyelik fonksiyonları ile farklı bölgelere uyarlanabildiği için ÇTDD için önerilmektedir. Tez, bölgesel ölçekte çoklu tehlike duyarlılık değerlendirmesi için sağlam bir çerçeve sağlamış olsa da, farklı coğrafi alanlarda algoritmaların ince ayarının yapılması daha fazla uzman girdisi gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
Production of precise and up-to-date susceptibility maps at regional level is essential for mitigating disasters, selecting new sites for settlements and construction, and planning in areas prone to various natural hazards. This thesis introduced a novel approach to multi-hazard susceptibility assessment (MHSA) for evaluating landslide, flood, and earthquake risks, combining expert opinion with supervised machine learning (ML) techniques. The methodology was tested in five basins within Elazig and three basins in Adiyaman Provinces, Türkiye. The susceptibility maps were produced at basin scale since various environmental characteristics affecting the hazard conditioning factors are relatively coherent within them. Regarding landslide susceptibility mapping (LSM), the random forest (RF) ensemble machine learning algorithm, was utilized. For flood susceptibility mapping (FSM), a modified analytical hierarchical process (m-AHP) method was employed using factor scores provided by experts for each site. Seismic hazard assessment relied on ground motion parameters, specifically Arias intensity values, as they are considered to be effective especially for landslides. These individual assessments were then synthesized using a Mamdani fuzzy inference system (FIS), incorporating expert-defined membership functions. The thesis findings indicated high overall accuracies (over 90%) can be achieved with the random forest model for the LSM. The Mamdani fuzzy algorithm is recommended for the MHSA, as it can be adapted to different regions with its intuitive membership functions. While the thesis provided a robust framework for multi-hazard susceptibility assessment at the regional scale, fine-tuning of the algorithms in different geographical areas may require further expert input.