Zeolit esaslı geopolimer harçların yüksek sıcaklık etkisindeki fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of zeolite-based geopolymer mortars under the effect of high temperature
  1. Tez No: 895749
  2. Yazar: MUSTAFA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA, DOÇ. DR. UĞUR DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, doğal zeolit, farklı oranlarda Sodyum Hidroksit (NaOH) ile aktive edilerek harç numuneler üretilmiştir. Çalışmada agrega olarak standart kum kullanılmıştır. Harç numuneleri zeolit, NaOH, su ve standart kum kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan zeolit, ağırlıkça %10, %12, %14, %16 %18 ve %20 oranlarında sodyum (Na) içeren NaOH ile aktive edilmiştir. Üretilen harç numuneleri 40×40×160 mm3 boyutlarındaki standart kalıplara yerleştirildikten sonra 90°C sıcaklıkta 24 saat süre ile kür edilmiştir. Daha sonra numunelerin birim ağırlık, basınç ve eğilme dayanımı ile ultrases geçiş hızları ölçülmüştür. Ağırlıkça aynı oranlara sahip zeolit numunelerden yüksek sıcaklık (300°C, 600°C ve 900°C) deneylerine tabi tutmak için numuneler hazırlanmış olup numunelerin birim ağırlık, basınç, eğilme dayanımı ve ultrases geçiş hızları ölçümü gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler geopolimer harçların hepsinde yüksek sıcaklık etkisinde dayanım kaybı olduğunu göstermiştir. Bu kayıp oranının en fazla 900°C'de gözlenirken 300°C'de ise en az dayanım kaybının olduğu gözlemlenmiştir. 300°C'de %20 NaOH oranında basınç dayanımında artış meydana geldiği gözlemlenmiştir. Yüksek sıcaklık etkisinde ultrases geçiş hızı değerlerinde azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mortar samples were produced by activating natural zeolite with different amounts of Sodium Hydroxide (NaOH). Standard sand was used as aggregate in the study. Mortar samples were obtained using zeolite, NaOH, water and standard sand. The zeolite used in the study was activated with NaOH containing 10%, 12%, 14%, 16%, 18% and 20% sodium (Na) by weight. After the produced mortar samples were placed in standard molds of 40×40×160 mm3 dimensions, they were cured at 90°C for 24 hours. Then, unit weight, compressive and flexural strength and ultrasound pulse velocity of the samples were measured. Samples were prepared for high temperature (300°C, 600°C and 900°C) tests from zeolite samples with the same weight ratios, and the unit weight, compressive, flexural strength and ultrasound pulse velocity rates of the samples were measured. The data obtained showed that all geopolymer mortars lost strength under the influence of high temperatures. It was observed that this loss rate was maximum at 900°C, while the least strength loss was observed at 300°C.