Farklı silisyum kaynakları ilave edilmiş pota cürufu tabanlıgeopolimer harçların mekanik ve durabilite özelliklerininincelenmesi
Investigation of the mechanical and durability properties of ladle slag-based geopolymer mortars incorporating different silicon sources
- Tez No: 1000955
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, NaOH temelli kimyasal aktivatörler kullanılarak pota cürufu esaslı geopolimer harçların fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri incelenmiştir. 15M derişiminde hazırlanan aktivatör ile beş farklı karışım tasarımı üretilmiş; karışımlarda dayanımı iyileştirmek amacıyla silis dumanı, mikro SiO₂, zeolit ve kaolin farklı oranlarda kullanılmıştır. Numuneler 100 °C'de 24 saat etüv kürüne tabi tutulmuş, ardından 28 gün oda sıcaklığında kür edilmiştir. Hammaddelerin ve geopolimer matrisin mikroyapısal ve kimyasal özellikleri SEM, XRD, EDS, TGA ve XRF analizleri ile değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, pota cürufu oranı arttıkça bağlayıcı jel fazının zayıfladığını ve buna bağlı olarak mekanik dayanımların azaldığını göstermiştir. C25 ve C50 karışımları, optimum mekanik performans sergileyerek yapısal olmayan iç mekân uygulamaları için uygun bulunmuştur. Çalışma, pota cürufunun geopolimer sistemlerde değerlendirilmesinin çevresel sürdürülebilirlik, atık geri kazanımı ve yeşil çelik yaklaşımı açısından önemli bir potansiyel sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical, mechanical, and durability properties of ladle slag–based geopolymer mortars produced using NaOH-based chemical activators were investigated. Five different mix designs were prepared using an activator solution with a concentration of 15M. To improve strength properties, silica fume, micro-SiO₂, zeolite, and kaolin were incorporated into the mixtures at different proportions. All specimens were subjected to oven curing at 100 °C for 24 hours and subsequently cured at ambient temperature for 28 days. The chemical, mineralogical, and microstructural characteristics of the raw materials and geopolymer matrix were evaluated using SEM, XRD, EDS, TGA, and XRF analyses. Experimental results indicated that increasing ladle slag content weakened the binder gel phase and led to reductions in mechanical performance. Among the mixtures, C25 and C50 exhibited optimum mechanical properties and were found suitable for non-structural indoor applications. Overall, the study demonstrates that the utilization of ladle slag in geopolymer systems offers significant potential in terms of environmental sustainability, waste valorization, and the green steel approach.