Cumhuriyet döneminde elektrik üretimi ve şehirlerin elektrik enerjisine kavuşma süreci (1923-1960)
Electricity generating in the Republican period and the process of cities acquiring electric energy
  1. Tez No: 895772
  2. Yazar: FATİH NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE TUTSAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma, 1923-1960 yılları arasında Türkiye'nin illerinin elektrikle tanışma sürecini ve bu sürecin tarihsel gelişimini incelemektedir. Araştırma, elektrik enerjisinin Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet dönemine kadar olan yaygınlaşmasını ve bu süreçteki enerji politikalarını detaylandırmaktadır. CHP iktidarı, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü Cumhurbaşkanlıkları dönemleri olarak iki ayrı bölüm olarak incelenmiştir. Demokrat Parti (1950-1960) iktidarı dönemi ise tek parça bir bölüm olarak incelenmiştir. Çalışmada 1923-1960 yılları arasında uygulanan enerji politikaları ve yasal düzenlemeler ele alınarak, Türkiye'deki elektrik üretim ve tüketim faaliyetleri, hidroelektrik santral çalışmaları ve ABD yardımları gibi konular incelenmiştir. Çalışma, elektrik enerjisinin üretim ve tüketimine yönelik örgütlenmeler ve yasal düzenlemeleri, ayrıca Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ve şehirlerinde elektrik üretim kaynaklarını kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Her bölgenin ve ilin elektrikle buluşma süreci detaylandırılmış, bu süreçteki değişim ve dönüşümler değerlendirilmiştir. Elektrik eğitimi konusu da ele alınarak, enerji politikalarının gelişiminde eğitim ve insan kaynağı faktörleri vurgulanmıştır. Araştırma, geniş bir arşiv taraması ve literatür incelemesi yapılarak gerçekleştirilmiş olup, Türkiye'de elektrik enerjisinin tarihsel gelişimini ve bu süreçteki önemli olayları ve kararları ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the process of electrification in Turkish provinces between 1923 and 1960, detailing the historical development of electricity in Turkey from the Ottoman Empire to the Republican era. The research focuses on the energy policies and legal regulations implemented during the periods of Atatürk, İsmet İnönü, and the Democrat Party, exploring topics such as electricity production and consumption, hydroelectric power plant projects, and U.S. aid. The study also analyzes the organizations and legal frameworks responsible for electricity production and consumption, as well as the various regional and urban electricity production sources in Turkey. Each region's and city's electrification process is detailed, assessing the transformations and changes that occurred during this period. Additionally, the role of electricity education is highlighted, emphasizing the importance of training and human resources in the development of energy policies. This research, conducted through extensive archival research and literature review, aims to present the historical development of electricity in Turkey and significant events and decisions in this process.