Atık beton agregalarının hafif harç üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of waste concrete aggregates in lightweight mortar production
- Tez No: 895794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada atık beton agregası ve perlit agregası kullanılarak çimento esaslı hafif harç üretilebilirliği araştırılmıştır. Çalışmada standart kum ve atık beton agregası kullanılarak referans numuneler üretilmiştir. Çalışmada hafif harç numuneler üretmek için standart kum ve atık beton agregası %25, %50, %75 ve %100 oranlarında genleştirilmiş perlit agregası ile ikame edilmiştir. Üretilen harç numuneler 23°C oda sıcaklığında 28 gün boyunca su kürüne tabi tutulmuştur. Kür işlemleri tamamlanan harç numuneler üzerinde birim ağırlık, ultrasonik atımlı dalga hızı deneyi, su emme ve boşluk oranı deneyi, eğilme ve basınç dayanımı deneyleri, ısı geçirimlilik deneyi ve yüksek sıcaklığa direnç deneyi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre standart kum ve atık beton agregası ile üretilen harç numunelerin birim ağırlık değerleri yaklaşık 2,22 g/cm3 olurken perlit agregası ikamesi ile birim ağırlıkların 0,90 g/cm3'e kadar düştüğü gözlenmiştir. Eğilme ve basınç dayanımı deney sonuçlarına göre standart kum (4,96 MPa eğilme – 42,0 MPa basınç) ve atık beton agregası (4,88 MPa eğilme – 40,4 MPa basınç) kullanılarak üretilen numunelerde 28 gün kür sonunda hemen hemen benzer dayanımlar elde edilmiştir. Buna karşın artan genleştirilmiş perlit ikamesi ile eğilme (1,56 MPa) ve basınç (6,92 MPa) dayanımlarında ciddi oranda düşüş meydana gelmiştir. Perlit ikamesi ile numunelerin ısı iletkenlik değerleri düşerken, yüksek sıcaklık dirençlerinin basınç dayanımında dikkate değer bir farklılık gözlenmemiştir. Çalışma sonuçlarına göre atık beton agregalarının standart kum ile benzer dayanım sonuçları verdiği görülmüş ve genleştirilmiş perlit agregası kullanılarak hafif harç üretilebilirliğinin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the feasibility of producing cement-based lightweight mortar using waste concrete aggregate and perlite aggregate was investigated. Reference samples were produced using standard sand and waste concrete aggregate. In the study, standard sand and waste concrete aggregate were replaced with expanded perlite aggregate at ratios of 25%, 50%, 75%, and 100% to produce lightweight mortar samples. The produced mortar samples were subjected to water curing at 23°C room temperature for 28 days. After the curing process was completed, the mortar samples were tested for unit weight, ultrasonic pulse velocity, water absorption, void ratio, flexural and compressive strength, thermal conductivity, and high-temperature resistance. According to the results obtained, the unit weight values of the mortar samples produced with standard sand and waste concrete aggregate were approximately 2.22 g/cm³, while with the replacement of perlite aggregate, the unit weights were observed to decrease to 0.90 g/cm³. The results of the flexural and compressive strength tests showed that similar strengths were achieved at the end of 28 days of curing in the samples produced using standard sand (4.96 MPa flexural – 42.0 MPa compressive) and waste concrete aggregate (4.88 MPa flexural – 40.4 MPa compressive). However, a significant decrease in flexural (1.56 MPa) and compressive (6.92 MPa) strengths was observed with the increasing replacement of expanded perlite. While the thermal conductivity values of the samples decreased with the replacement of perlite, no significant difference was observed in the compressive strength of high- temperature resistances. According to the study results, it was seen that waste concrete aggregates gave similar strength results with standard sand, and it was concluded that lightweight mortar can be produced using expanded perlite aggregate.