Avrupa enerji krizi'nin realizm bağlamında incelenmesi
Analyzing the European energy crisis in the context of realism
  1. Tez No: 895850
  2. Yazar: ONAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ÇOLPAN NART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enerji, geçmişten günümüze ülkelerin ekonomisi ve dış politikasında belirleyici unsurlardan biri olmuştur. Çoğu ülke, dünya üzerinde dengesiz dağılmış olan enerjiyi başka ülkelerden tedarik etmektedir. Avrupa Birliği (AB) de dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak enerjide dışa bağımlıdır. AB'nin bu ihtiyacını karşılamada, geniş enerji rezervlerine sahip olan Rusya tarihsel olarak en önemli tedarikçi olmuştur. Bu nedenle AB'nin Rusya'ya enerji yönünden bağımlılığının bulunduğunu söylemek mümkündür. 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, enerji arz güvenliğini tehlikeye atan bir enerji krizine neden olmuştur. Çalışmada bu krizin AB'nin enerji güvenliğine ve politikalarına ne derecede etkide bulunduğu ile savaşın başlangıcından itibaren geçen sürede AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığının ne derece etkilendiği sorularına yanıtlar aranmıştır. Çalışmanın temel amacı AB'nin Rusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkmasıyla beraber yaşamış olduğu enerji krizini tarihsel boyutuyla beraber Realizm perspektifinde ele almaktır. AB'nin enerji politikalarının ve karşılaştığı krizin tarihsel sürecinin siyasi ve ekonomik boyutlarıyla incelenmesinin yanı sıra güncel problemler ile bağlantısını ortaya koymak araştırmanın bir diğer önemli çıktısı olacaktır. Bu çerçevede kriz ile birlikte AB'nin ve üye ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar, enerji krizini aşmak amacıyla attığı adımlar, yeni ortaklıklar ve iş birlikleri, Rusya'ya olan enerji bağımlılığına ve enerji teminine etkileri, nedenleri ve sonuçları tarihsel zeminde realist bir perspektifle incelenecek, krizin AB'nin enerji politikalarını nasıl etkilediği sorusuna yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy has been one of the determining factors in the economy and foreign policy of countries from past to present. Most countries procure energy from other countries, which is unevenly distributed around the world. The European Union (EU), as one of the world's largest economies, is also dependent on foreign energy. Russia, with its vast energy reserves, has historically been the most important supplier for the European Union to meet this need. Therefore, it is possible to say that the European Union is energy dependent on Russia. The Russia-Ukraine war in 2022 caused an energy crisis that jeopardized the security of energy supply. The study seeks answers to the questions of to what extent this crisis has affected the European Union's energy security and policies and to what extent the European Union's energy dependence on Russia has been affected in the period since the beginning of the war. The main purpose of the study is to analyze the energy crisis that the European Union has experienced with the emergence of the Russia-Ukraine war from the perspective of Realism with its historical dimension. In addition to analyzing the historical process of the European Union's energy policies and the crisis with its political and economic dimensions, another important output of the research will be to reveal its connection with current problems. In this framework, the sanctions imposed on Russia by the European Union and its member states, the steps taken by the European Union and its member states to overcome the energy crisis, new partnerships and cooperation, the effects on energy dependence on Russia and energy supply, causes and consequences will be analyzed from a realist perspective on a historical basis, and an answer will be sought to the question of how the crisis affects the energy policies of the European Union.