Türkiye'de siyasal iktidarı etkileyen baskı grubu olarak medya (1990-1998)
Media as a pressure group that effects political power in Turkey (at 1990-1998)
- Tez No: 89587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Devlet dediğimiz büyük organizasyondan bahsedebilmemiz için devletin, himayesinde bulunan kitlelere söz geçirebilmesi; onları kontrol altında tutabilmesi gerekir. Bunun için devlet gücünü elinde bulunduran - toplumu oluşturan bireyler tarafından kabul edilen - yerine göre zora başvurabilecek bir erke ihtiyaç vardır. Siyasal iktidarın varolduğu yerde baskı grupları vardır. Baskı grupları; siyasal iktidarı çıkarları doğrultusunda etkilemeye çalışan ancak siyasal iktidarı ele geçirmeye talip olmayan çıkar gruplarıdır. Baskı grupları, amaçlarının dışına çıktıkları an siyasal iktidar için tehlike arz ederler. Türkiye'de 1990 sonrası özel televizyon kanallarının ortaya çıkması ve bunların gazete, radyo gibi kitle haberleşme araçları ile beraber bir elde toplanması medyada tekelleşmeyi meydana getirdi. Özellikle de bu tarihten sonra medya siyasal iktidarı; şantaj, kaset yayınlama, eleştiri, kamuoyu oluşturma, karalama yöntemleriyle etkilemeye başladı. Siyasal iktidar da medyanın bu gücüne karşı devletin yasalar çerçevesinde kendilerine verdiği bazı yetkileri medyayı susturmak için kullanmaya çalıştı. ANAHTAR KELİMELER Siyasal İktidar Baskı Grupları Medya Medyada Tekelleşme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The state is organization that to under control the masses state needs strenght to govern. Pressure groups are political power in there. Pressure groups try to catch capture in political power but pressure groups don't apply to political power. When pressure groups stogout of its goal endanger for political power. Later 1990 private television channels were established in Turkey. Private television channels, newspaper and radio are interested in the media which contain all comminication media. Media has brought monopoly in Turkey. Especially after 1990 media effected political power with blackmailing, broadcosting cassette, cristicism., public opinion and so on. Political power used laws to prevent pressure of media. KEY WORDS Political Power The Media Monopolizing in Media Pressure Groups