Anadolu Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin Türkiye'deki örnekler üzerinden incelenmesi
Examination of Anatolia Seljuk and Ottoman architecture through examples in Turkey
  1. Tez No: 895887
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL TUNCER PÜRSELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez yaşadığımız coğrafyadaki kültür varlıklarından birçok bilimsel çalışmaya konu olan Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait olanların benzer ve farklılıklarını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu karşılaştırmalarda amaç iki dönemin eserlerinde yapılacak restorasyon projelerine daha doğru bilgiler sağlamaktır. Başka bir amaç ise benzer sorunlara getirilen farklı çözümleri inceleyerek günümüze adapte etmektir. Anadolu ve Türk mimarlık tarihinin araştırılmasının yanı sıra örnek eserler üzerinden yapılar gruplara ayrılmış ve bu gruplar kendi içinde karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalarda sadece bir teknik, belli bir dönem ya da bir tip yapı grubu yerine belirtilmiş dönemlerde inşa edilmiş eserlerin planları, cepheleri, yapı malzemeleri, süslemeleri, tasarım etkenleri gibi faktörler göz önünde bulundurulmuştur. İncelenen örneklerde Osmanlı'da başkent mimarisinin ön planda olduğu ancak Anadolu Selçuklu'nun Anadolu'ya yayılarak eserler bıraktığı tespit edilmiştir. İki devletin de Türk İslam mimarisine olan önemli katkıları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to show the similarities and differences between the cultural assets of the Seljuk and Ottoman periods, which have been the subject of many scientific studies. The aim of these comparisons is to provide more accurate information for the restoration projects to be carried out in the works of the two periods. Another aim is to study different solutions to similar problems and adapt them to the present day. In addition to studying the history of Anatolian and Turkish architecture, the buildings have been divided into groups by means of sample works and these groups have been compared within themselves. In the comparisons, factors such as plans, facades, building materials, ornamentation and design factors of the works built in the specified periods were taken into account, rather than just a technique, a particular period or a type of building group. In the examples analysed, it was found that the Ottoman Empire was at the forefront of capital city architecture, but the Seljuks spread throughout Anatolia and left works behind. The important contributions of both states to Turkish Islamic architecture have been observed.