Design of post-disaster temporary shelter using scissor linkages and foldable plates
Makas bağlantılar ve katlanabilir plaklar kullanarak afet sonrası geçici barınak tasarımı
- Tez No: 895913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Deprem, yangın, heyelan, sel gibi doğal afetler nedeniyle her yıl milyonlarca insan yerinden olmaktadır. Genellikle çadır, konteyner tipi barınak ve prefabrik yapılar gibi geleneksel barınaklar afet sonrasında afetten etkilenen insanların kullanımına sunulmaktadır. Ancak, bunlar mekânsal esneklik ve değişen koşullara uyum sağlamazlar. Geçici barınak tasarımında kinetik yapıların kullanılması uyarlanabilir sistemlerin oluşturulmasına olanak sağlasa da geçici barınakların çoğunluğu belirli türlerle sınırlıdır. Bu çalışma, biçimsel esneklik, taşıma ve depolama kolaylığı sağlamak için kompakt bir formdan genişletilmiş bir forma geçebilecek uyarlanabilir bir afet yardım barınağı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öncelikle, geçici barınaklar için geliştirilen mekânsal ve yapısal çözümler incelenmekte ve kinetik yapı sistemlerinin değişen koşullara uyum konusunda ne ölçüde çözüm sağladığı analiz edilmektedir. Analizden elde edilen bulgulara dayanarak, makas bağlantılar ve katlanabilir plakalardan oluşan yeni bir uyarlanabilir barınak önerilmektedir. Önerilen Barınma Modülü X yeterince uyarlanabilir olup, farklı barınma dönemlerinde bir barınma modülü olarak işlev görmekte ve modül kombinasyonları ile farklı işlevlere hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Millions of people are displaced yearly due to natural disasters such as earthquakes, wildfires, landslides, and floods. Generally, conventional shelters such as tents, container-type shelters, and prefabricated structures are provided after disasters for the use of people affected by disasters. However, they do not provide spatial flexibility and adaptability to changing circumstances. Although using kinetic structures in temporary shelter design allows the creation of adaptive systems, the majority of temporary shelters are limited to certain types. This study aims to develop an adaptive disaster relief shelter that can deploy from a compact state to an expanded one to provide formal flexibility and ease of transport and storage. First, it investigates spatial and structural solutions developed for temporary shelters and analyzes to what extent kinetic structural systems provide solutions regarding adaptation to changing circumstances. Based on the findings obtained from the analysis, a novel adaptive shelter composed of scissor linkages and foldable plates is proposed. The proposed Shelter Module X is adaptive enough, functioning as an accommodation module during distinct sheltering periods and serving different functions by module combinations.