COVİD pandemisi sürecinde COVİD enfeksiyonu geçirmiş gebelerde gebelik sonuçlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of pregnancy outcomes in pregnants with COVID infection during the COVID pandemic
  1. Tez No: 895925
  2. Yazar: MELİHA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METE TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğimize Nisan 2020 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran doğum ve gebelik terminasyonu sırasında aktif Covid-19 enfeksiyonu mevcut olan 59 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledik. Bu 59 hastanın 53'ünün kliniğimizde doğumu gerçekleşmiş, 6'sının gebeliği terminasyon ile sonlandırılmıştır. Hastaların demografik verileri, doğum şekilleri, sezaryen endikasyonları, doğum haftaları, ek hastalıkları, yenidoğan doğum ağırlıkları, APGAR skorları, antenatal tarama test sonuçları, invaziv test sonuçları, fetal anomali taraması sonuçları, hastaların yoğun bakım ünitesi ihtiyacı olup olmadığı dokümente edilerek tespit edilmiştir. Olguların yaş ortalaması 30,7 olarak saptanmıştır. Olguların ortalama doğum haftası 37. gebelik haftası olarak tespit edilmiştir ve doğumların %32,1'inin 37 hafta öncesinde gerçekleştiği saptanmıştır. Olguların %83'ü sezaryen ile doğum, %7'si vaginal doğum olarak gerçekleşmiştir. Olguların en sık sezaryen endikasyonu %22,5 ile geçirilmiş sezaryen öyküsü olmuştur. Yenidoğan bebeklerin doğum sonrası %9'u entübe edilerek takip edilmiştir. Yenidoğan bebeklerin %25'i düşük doğum ağırlıklı, %1'i yüksek doğum ağırlıklı olarak doğmuştur. Olguların doğum veya terminasyon sırasında %32'si düşük molekül ağırlıklı heparin kullanmakta ve tromboemboli proflaksi tedavisi altındadır. Olguların %11'inin postpartum dönemde 3. düzey yoğunbakım ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Olguların %6'sı postpartum dönemde 3. düzey yoğunbakım ünitesinde takip edilmekte iken exitus gerçekleşmiştir. Covid-19 enfeksiyonu, yaşanan pandemi sürecinde tüm dünya genelinde ciddi mortalite ve morbiditeye neden olmuş olup bu süreçte en çok etkilenen gruplardan biri de gebeler olmuştur. Biz de bu çalışmamızda kliniğimizde aktif Covid19 enfeksiyonu olan gebelerin gebelik ve doğum sonrası sonuçlarını literatür verileri ile karşılaştırdık ve kliniğimiz için bir veri tabanı oluşturmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Our study is a retrospective study. We examined the data of 59 patients with active Covid-19 infection during birth and pregnancy termination who applied to our Eskişehir Osmangazi University Gynecology and Obstetrics clinic between April 2020 and August 2022. Of these 59 patients, 53 were born in our clinic, and the pregnancies of 6 were terminated. The patients' demographic data, delivery methods, cesarean section indications, birth weeks, comorbidities, newborn birth weights, APGAR scores, antenatal screening test results, invasive test results, fetal anomaly screening results, and whether the patients needed an intensive care unit were documented and determined. The average age of the cases was found to be 30.7 years. The average week of birth of the cases was determined as the 37th week of pregnancy, and 32.1% of the births were determined to occur before the 37th week. 83% of the cases were delivered by cesarean section and 7% were delivered vaginally. The most common indication for cesarean section was previous cesarean section history with 22.5% of the cases. 9% of newborn babies were intubated and followed up after birth. 25% of newborn babies were born with low birth weight and 1% were born with high birth weight. 32% of the cases use low molecular weight heparin during birth or termination and are under thromboembolism prophylaxis treatment. It was determined that 11% of the cases required level 3 intensive care in the postpartum period. Exitus occurred in 6% of the cases while they were being followed up in the level 3 intensive care unit during the postpartum period. Covid-19 infection has caused serious mortality and morbidity throughout the world during the pandemic, and one of the most affected groups in this process was pregnant women. In this study, we compared the pregnancy and postpartum outcomes of pregnant women with active Covid-19 infection in our clinic with literature data and aimed to create a database for our clinic.