Yatan hastalar için psikiyatrik bakımda kalite ölçeği (PBKÖ-YH)'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the instrument quality in psychiatric care for inpatients (QPC-IP)
- Tez No: 895929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Yatan Hastalar İçin Psikiyatrik Bakımda Kalite Ölçeği (PBKÖ-YH)'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğini test edilmesi amacıyla yapılmış metodolojik bir araştırmadır. Araştırma, 12 Ekim 2023-13 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi ve Bursa Şehir Hastanesi psikiyatri kliniklerinde bakım alan hastalar ile yüz yüze görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Sosyo-demografik Veri Toplama Formu”ve“Yatan Hastalar İçin Psikiyatrik Bakımda Kalite Ölçeği (PBKÖ-YH)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 26 paket programı kullanılmış ve tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği DFA ve AFA ile gerçekleştirilmiştir. Güvenirlik için Cronbach Alfa değeri hesaplanmıştır. Buna ek olarak, İki Yarı Test Tutarlılığı değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, ortalama ve yüzdelikler kullanılmıştır. Ölçek hemşirelik alanından uzmanlara sunulmuş ve 0,88 KGİ değeri ile kapsam geçerliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a methodological research aimed at adapting the Quality in Psychiatric Care-Inpatients (QPC-IP) instrument into Turkish, and assessing its validity and reliability. The study, conducted between October 12, 2023, and May 13, 2024, involved face-to-face interviews with patients receiving care in the psychiatric clinics of Bursa Uludağ University Hospital and Bursa City Hospital. Data for the study were collected using the“Socio-Demographic Data Collection Form”and the“Quality in Psychiatric Care-Inpatients (QPC-IP) instrument”. Data were evaluated using the SPSS 26 software package, with descriptive statistics applied. Construct validity of the instrument was analyzed using DFA and AFA. Reliability was assessed by calculating Cronbach's alpha and evaluating Two-Half Test Consistency. Descriptive statistics included counts, means, and percentages. The instrument was evaluated by experts in the field of nursing, achieving content validity with a Content Validity Index (CVI) of 0.88.