Ratlarda major hepatektomi sonrası 'post-hepatektomi karaciğer yetmezliği'nde splenektomi, PRP ve CGF
The effects of splenectomy, PRP and CGF on liver regeneration and functions in rats with post-hepatectomy liver failure following major hepatectomy
  1. Tez No: 896120
  2. Yazar: YUNUS EMRE SAÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KISAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ratlarda Major Hepatektomi Sonrası“Post-Hepatektomi Karaciğer Yetmezliği”nde Splenektomi, PRP ve CGF'nin Karaciğer Rejenerasyonu ve Fonksiyonları Üzerine Etkisi Posthepatektomi karaciğer yetmezliği (PHKY), rezeksiyon sonrası morbidite ve mortalitenin en önemli sebeplerindendir. Postoperatif 5. gün veya sonrasında artmış INR ve hiperbilirubinemi ile birlikte, karaciğerin sentez, ekstraksiyon ve detosifikasyon fonksiyonlarında bozulma ile ortaya çıkar. Son yıllarda plateletlerin karaciğer rejenerasyonunu olumlu etkilediğine dair kanıtlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada PHKY modeli oluşturulan ratlarda splenektomi (SPx), plateletten zengin plazma (PRP) ve konsantre büyüme faktörünün (CGF) karaciğer rejenerasyonu ve fonksiyonları üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Deney modelinde ratlar rastgele seçilerek toplamda 7 gruba ayrıldı. Bir gruptaki hayvanlar PRP ve CGF elde etmek için sakrefiye edildi. Bir grup kontrol grubu ve bir grup sham grubu olup, kalan 4 grupta PHKY modeli oluşturmak için ise %70 hepatektomi (PHx) uygulandı. Bu 4 grup; PHx, PHx+SPx, PRP ve CGF grubundan oluşmaktadır. PRP ve CGF gruplarında %70 PHx sonrası PRP ve CGF portal ven yoluyla verilmiştir. Karaciğer rejenerasyonu histopatolojik ve immünohistokimyasal (Ki-67, STAT3 ve pSTAT3) olarak değerlendirilmiştir. Karaciğer fonksiyonları ise ALT, AST, total ve direkt bilirubin değerleri çalışılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda; PHx ve PHx+SPx gruplarında biyokimyasal belirteçlerde diğer gruplara göre anlamlı yükseklikler olduğu, PRP'nin Ki-67 ekspresyonunu anlamlı olarak arttırdığı, CGF'nin hücre morfolojisinde ve biyokimyasal belirteçlerde düzelme sağladığı ve mortaliteyi düşürdüğü, PHx uygulamasının STAT3'ü belirgin arttırdığı ve SPx uygulamasının çalışmamız özelinde histopatolojik, immünohistokimyasal veya biyokimyasal parametrelerde anlamlı iyileşme sağlamadığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde; PRP uygulamasının rejenerasyonu arttırdığı ve karaciğer fonksiyonlarında iyileşme sağladığı, CGF uygulamasının histopatolojik iyileşme sağladığı ve karaciğer fonksiyonlarını olumlu etkileyip mortaliteyi düşürerek PHKY tedavisinde rolü olabileceği, STAT3'ün karaciğer rejenerasyonu haricinde karaciğer fibrozisi ve hepatosit yaşlanmasında görev aldığından, tek başına rejenerasyonu değerlendirmede rolünün tartışmalı olduğu düşünülmüştür. Bununla birlikte posthepatektomi karaciğer yetmezliğinde PRP ve CGF'nin rolünü net olarak değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Splenectomy, PRP, and CGF on Liver Regeneration and Functions in Rats with Post-Hepatectomy Liver Failure Following Major Hepatectomy Post-hepatectomy liver failure (PHLF) is one of the most significant causes of morbidity and mortality following resection. It manifests with impaired liver synthesis, extraction, and detoxification functions, accompanied by increased INR and hyperbilirubinemia on or after the 5th postoperative day. Recent evidence suggests that platelets positively influence liver regeneration. This study aims to compare the effects of splenectomy (SPx), platelet-rich plasma (PRP), and concentrated growth factor (CGF) on liver regeneration and functions in rats with a PHLF model. In the experimental model, rats were randomly divided into seven groups. One group of animals was sacrificed to obtain PRP and CGF. One group served as the control group, and another as the sham group, while the remaining four groups underwent 70% hepatectomy (PHx) to create the PHLF model. These four groups consisted of PHx, PHx+SPx, PRP, and CGF groups. In the PRP and CGF groups, PRP and CGF were administered via the portal vein following 70% PHx. Liver regeneration was evaluated histopathological and immunohistochemically (Ki-67, STAT3, and pSTAT3). Liver functions were assessed by measuring ALT, AST, total, and direct bilirubin levels. Our results indicated that the PHx and PHx+SPx groups had significantly higher biochemical markers compared to the other groups. PRP significantly increased Ki-67 expression, CGF improved cell morphology and biochemical markers, and reduced mortality. PHx significantly increased STAT3, while SPx did not provide significant improvements in histopathological, immunohistochemical, or biochemical parameters in our study. In conclusion, PRP application enhanced regeneration and improved liver functions, CGF application provided histopathological improvement and positively affected liver functions, reducing mortality, suggesting a potential role in the treatment of PHLF. The role of STAT3 in liver fibrosis and hepatocyte aging, beyond liver regeneration, suggests its role in regeneration assessment is debatable. Further studies are needed to clearly evaluate the roles of PRP and CGF in posthepatectomy liver failure.