60 yaş ve üzeri, diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı hastalarda tedavi dağılımları, tedavi yanıt ve toksisiteleri, sağkalım ve bunlara etki eden faktörlerin geriye dönük incelemesi
Retrospective study of treatment distributions, treatment responses, toxicities, survival and factors affecting these in patients aged 60 and over with diffuse large B-cell lymphoma
- Tez No: 896121
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), Hodgkin dışı lenfoma (HDL) grubunun en sık görülen alt tipi olup, HDL tanılı vakaların yaklaşık %30-40'ını oluşturmaktadır. İleri yaş DBBHL için kötü prognostik faktördür. Yaşlı hasta grubunda, eşlik eden komorbiditeler göz önüne alınarak tedavi modalitesi belirlenmektedir. Bu çalışmada DBBHL tanılı, yaşlı hasta grubunda, optimal tedavi stratejilerinin belirlenmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma tek merkezli, geriye dönük olarak yapılmıştır. Çalışmada, 2008 – 2023 yılları arasında tanı alan, 60 yaş ve üzeri DBBHL olgularının, yaş, komorbidite, evre, performans durumları, prognostik skorları, immünhistokimyasal incelemeleri göz önüne alınarak verilen tedavi rejimleri, yanıt, toksisite, progresyonsuz sağkalım, genel sağkalım incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada 186 hastanın verileri değerlendirilmiştir. Hastaların ortanca tanı yaşı 71 (aralık 60-90), ortanca takip süresi 19 ay (aralık 1-129 ay) olarak görüldü. Çalışmadaki 186 hastanın %48.4'ü (n=90) erkek, %51.6'sı (n=96) kadın idi. Tüm grupta 5 yıllık OS %75, 5 yıllık PFS ise %70 olarak hesaplandı. Ortanca OS tüm grup için 70 ay (aralık 1-129 ay, 95% CI: 53-86) olarak hesaplandı. Hastaları yaşa göre 60-69, 70-79 ve ≥80 yaş olarak üç gruba ayrıldı. Bu alt gruplar arasında sağkalım açısından anlamlı fark mevcuttu (p=0.001). Yaşı 60-69 olanlar ile her iki grup arasında sağkalım açısından anlamlı farklılık mevcuttu (sırasıyla, p=0.006 ve p=0.001). Diğer iki grup 70-79 yaş ve ≥80 yaş grubunun arasındaysa sağkalım açısından anlamlı fark bulunmamaktaydı (p=0.207). Histolojik alt tiplerin (Germinal merkez benzeri ve germinal merkez dışı) sağkalım üzerinde etkisi görülmedi (p=0.159). Yaşdaki her birim artış mortalite riskinde %7 artış ile ilişkili (HR 1.07 %95 CI:1.04-1.11 p15 mg/dL olan grupta ortanca OS 33 ay (aralık 5-60 ay), 15 mg/dL olan grup referans gruba göre mortalite riskinde 2.2 kat artış göstermekteydi (HR 2.16 %95 CI: 1.28-3.63 p=0.002). Albümin
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-Hodgkin lymphomas (NHL) are the most common hematologic malignancies. Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common subtype within the NHL group, accounting for approximately 30-40% of NHL cases. Advanced age is a poor prognostic factor for DLBCL. In the elderly patient group, the treatment modality is determined considering the accompanying comorbidities. This study aims to contribute to identifying optimal treatment strategies for elderly patients diagnosed with DLBCL. Materials and Methods: This study was a single-center, retrospective analysis. It examined patients aged 60 and over diagnosed and treated for DLBCL between 2008 and 2023. The study analyzed the treatment regimens, response, toxicity, overall survival (OS), and progression-free survival (PFS) of patients considering their age, comorbidities, stage, performance status, prognostic scores, and immunohistochemical evaluations. Results: Data from 186 patients were evaluated. The median age at diagnosis was 71 years (range 60-90), and the median follow-up period was 19 months (range, 1-129 months). Among the 186 patients, 48.4% (n=90) were male and 51.6% (n=96) were female. The 5-year OS for the entire group was 75%, and the 5-year PFS was 70%. The median OS for the entire group was 70 months (range 1-129 months, 95% CI: 53-86). Patients were categorized into three age groups: 60-69, 70-79, and ≥80 years. There was a significant survival difference among these subgroups (p=0.001). Significant differences in survival were observed between the 60-69 age group and the other two groups (p=0.006 and p=0.001, respectively). There was no significant survival difference between the 70-79 and ≥80 age groups (p=0.207). Histological subtypes (Germinal center like and non germinal center) did not impact survival (p=0.159). Each year increase in age was associated with a 7% increase in mortality risk (HR 1.07, 95% CI: 1.04-1.11, p15 mg/dL, the median OS was 33 months (range, 5-60 months), compared to 95 months (range, 75-114 months) in the group with CRP 15 mg/dL group was 2.2 times higher compared to the reference group (HR 2.16, 95% CI: 1.28-3.63, p=0.002). The mortality risk in the albumin