Bülent Ateşoğlu: Hayatı, sanatı, eğitimciliği ve bir solist olarak Türk operasına katkıları
Bülent Ateşoğlu's life, art, education and contributions to Turkish opera as a soloist
  1. Tez No: 896176
  2. Yazar: EREN ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN RONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin önde gelen opera şarkıcıları arasında gösterilen Bülent Ateşoğlu'nun hayatı, sanatı, eğitimciliği ve bir solist olarak Türk operasına katkılarını inceleyip değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak doküman taraması ve görüşme tekniği ile betimsel analiz yapılmıştır. Bu araştırma tarama modeline uygun olarak yürütülmeye çalışılmış bir monografi çalışmasıdır. Bülent Ateşoğlu hem Türkiye'de hem de Türkiye dışında pek çok opera kumpanyasında görev alarak sayısız prodüksiyonda sahneye çıkmış ve unutulmaz performanslar sergilemiştir. Güçlü bas sesi, herkesi etkileyen oyunculuğu, bunların yanı sıra meslek ahlakı, ciddiyet, çalışkanlık ve disiplini ile birlikte çalıştığı bütün sanatçı arkadaşlarını etkilemiştir. Opera solistliğinin dışında eğitimci yönüyle de dikkat çeken Ateşoğlu, yetiştirdiği öğrencilere, duayen bir opera sanatçısı kimliğiyle sahnede geçen onlarca yıllık kariyeri sonucunda elde ettiği birikimi cömertçe aktarmış ve aktarmaktadır. Sanatçının bu çalışmaya konu olarak seçilmesinin nedenleri arasında yukarıdaki özellikleri sayılabilir. Çalışma kapsamında Ateşoğlu'nun kendisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeye ek olarak, meslektaş ve öğrencileriyle de röportajlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgulardan yola çıkılarak; Bülent Ateşoğlu'nun çocukluk yıllarından itibaren müziğe ilgi duyduğu, örgün nitelikte ve doyurucu bir konservatuvar eğitimi gördüğü, Türk operasına gerek şarkıcılık, gerek oyunculuk, gerek idarecilik, gerekse eğiticilik kimlikleriyle son derece önemli katkılarda bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine and evaluate the life, art, education and contributions of Bülent Ateşoğlu, one of Turkey's leading opera singers, to Turkish opera as a soloist. In the research, descriptive analysis was conducted through qualitative research method, document scanning and interview technique. This research is a monograph study that has been tried to be carried out in accordance with the scanning model. Bülent Ateşoğlu took part in many opera companies both in Turkey and abroad, took the stage in countless performances and gave a magnificent performance. His strong bass voice, everyone's acting skills, as well as his professional ethics, seriousness, diligence and discipline, and his efforts to work together impressed all his artist friends. Ateşoğlu, who draws attention regarding the scope of his education outside of being an opera soloist, has been generously transferred and transferred to the amount obtained as a result of his decades-long career on the stage with the structure of a doyen opera singer. Among the reasons why the artist uses this work as a subject are its permanent features. Within the scope of the study, in addition to the semi-structured interview with Ateşoğlu himself, interviews with his colleagues and them were conducted. Based on the findings obtained at the end of the study; It is seen that Bülent Ateşoğlu has been interested in music since his childhood, received a formal and satisfying conservatory education, and made very important contributions to Turkish opera with his singing, acting, management and entertainment identities.