Bizans, Bulgar, Ermeni, Rus, Sırp ve Yunan bestecilere ait 'Dıvıne Lıturgy' adlı eserlerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the works called 'Divine Liturgy' by Byzantine, Bulgarian, Armenian, Russian, Serbian and Greek composers
  1. Tez No: 896175
  2. Yazar: GÖKÇE AĞ
  3. Danışmanlar: PROF. UBEYDULLAH SEZİKLİ, PROF. MEHMET SAFA YEPREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma, Bizans, Bulgar, Ermeni, Rus, Sırp ve Yunan bestecilere ait“Divine Liturgy”adlı eserlerin karşılaştırmalı analizini içermektedir. İlgili alana ait eserler temin edilip öncelikle yeniden notaya alınmıştır. Ardından armoni, kontrpuan, kanon, enstrüman, süre birimi, eşlik, ton/makam/mod, cümle yapısı, ritim kalıpları ve nota değerleri ve tempo bakımından eserlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tüm bu on konu kapsamında eserler incelendikten sonra, önce kendi içlerinde daha sonra ise birbirleriyle karşılaştırılıp bunun sonucunda değerlendirmeler yapılmış, eserler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Yapmış olduğum çalışmanın,“Divine Liturgy”hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tüm araştırmacılara yol gösterici bir kılavuz olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
This study includes a comparative analysis of the works called“Divine Liturgy”by Byzantine, Bulgarian, Armenian, Russian, Serbian and Greek composers. The works belonging to the relevant field were obtained and first notated again. Then, it was aimed to compare the works in terms of harmony, counterpoint, canon, instrument, time unit, accompaniment, tone/mode/mod, sentence structure, rhythm patterns and note values ​​and tempo. After examining the works within the scope of all these ten subjects, first they were compared within themselves and then with each other and as a result, evaluations were made and the similarities and differences between the works were revealed. I hope that my study will be a guiding guide for all researchers who want to learn about the“Divine Liturgy”.