Yoğun bakım hastalarında akıllı saat ve diğer invaziv olmayan ölçüm yöntemlerinin satürasyon ve nabız değerleri açısından karşılaştırılması
Comparison of smart watches and other non-invasive measurement methods in terms of saturation and pulse values in intensive care patients
- Tez No: 896224
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Yoğun bakım hastalarının sürekli izlenmesi ve vital belirtilerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi, yaşamsal bir gerekliliktir. Bu hastaların durumu hızlı bir şekilde değişebilir ve bu nedenle doğru ve güvenilir ölçüm yöntemleri kritik öneme sahiptir. Amaç: Yoğun bakım hastalarında giyilebilir teknolojilerden akıllı saatin ve diğer ölçüm yöntemlerinin (pulse oksimetre ve taşınabilir monitör) satürasyon ve nabız ölçümündeki altın standart olarak seçilen ölçüm aracına (duvar tipi monitör) göre etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca ikincil amaç, akıllı saatin pulse oksimetre ve masimo monitöre göre etkin olup olmadığını belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma bir Üniversite Hastanesi'nin Yoğun Bakım Ünitesi hastalarıyla yürütülmüştür. İçleme kriterlerine uyan 174 hasta ile akıllı saat, parmak pulse oksimetresi, duvar tipi monitör ve taşınabilir Masimo monitörü satürasyon ve nabız değerleri açısından karşılaştırdık. Bulgular: Akıllı saat; duvar monitörü, pulse oksimetre ve taşınabilir monitör ile satürasyon ortalama farkı duvar monitörü hariç istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmuş (sırasıyla p = 0,41; p = 0,002; p < 0,0001) ancak klinik olarak fark görülmemiş ve ölçümlerin uyumu şüpheli bulunurken (sırasıyla r = 0,68; r = 0,69; r = 0,64 ); nabız ortalama farkı istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmamış (sırasıyla p = 0,15; p = 0,40; p = 0,62) ve ölçümlerin yüksek düzey uyumlu olduğu görülmüştür (hepsi için r = 0,99).
Özet (Çeviri)
Introduction: Continuous monitoring of intensive care patients and accurate assessment of their vital signs is a vital necessity. The condition of these patients can change rapidly and therefore accurate and reliable measurement methods are critical. Purpose: It aimed to evaluate the effectiveness of smartwatch and other measurement methods (pulse oximeter and portable monitor), which are wearable technologies, in intensive care patients compared to the measurement tool (wall-mounted monitor) chosen as the gold standard in saturation and pulse measurement. Additionally, the secondary purpose is to determine whether the smartwatch is effective according to the pulse oximeter and the masimo monitor. Method: This study was conducted with patients in the Intensive Care Unit of a University Hospital. We compared smart watch, finger pulse oximeter, wall-mounted monitor and portable Masimo monitor in terms of saturation and pulse values with 174 patients who met the inclusion criteria. Results: Smart watch; The mean difference in saturation with the wall monitor, pulse oximeter and portable monitor was found to be statistically significant except for the wall monitor (p = 0.41; p = 0.002; p < 0.0001, respectively), but no clinical difference was observed and the compatibility of the measurements was questionable (respectively r = 0.68; r = 0.69; r = 0.64); The mean pulse difference was not found to be statistically significant (p = 0.15; p = 0.40; p = 0.62, respectively) and the measurements were found to be highly compatible (r = 0.99 for all). Wall monitor; While the mean difference in saturation with pulse oximeter and portable monitor was found to be statistically significant (p = 0.009; p < 0.0001, respectively), no clinical difference was observed and the measurements were found to be moderately compatible (r = 0.81; r = 0.83, respectively). ); A statistically significant difference in pulse mean difference was observed only with pulse oximetry (p = 0.02), but the difference was not clinically significant and a high level of compatibility was found between the devices (r = 0.99). The mean difference in heart rate between wall monitor and portable monitor was not statistically significant (p = 0.21) and a high level of agreement was observed between them (r = 0.99). Conclusion: It has been observed that the smart watch provides more success in heart rate measurements compared to saturation measurements. Likewise, while the pulse measurement compatibility of all devices with each other was found to be very successful, the same level of success was not observed even among the devices actively used in the clinic for saturation. For this reason, more studies should be done on saturation comparisons of devices. Keywords; Pulse; Saturation ; Smart Watch.