Tavşan gözlerinde deneysel kimyasal yanıkla oluşturulan oküler yüzey epitel defekti modelinde trehaloz, dekspantenol ve koenzimq10 & E vitamini içeren hyalüronik asit damlalarının etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative evaluation of the efficacy of hyaluronic acid drops containing trehalose, dexpanthenol, Coenzymeq10 and vitamin E in ocular surface epithelial defect model induced by experimental chemical burn in rabbit eyes
- Tez No: 896251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ŞAHİN VURAL, DOÇ. DR. ÖZLEM BARUT SELVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Oküler kimyasal yanıklar, acil değerlendirme ve bakım gerektiren ciddi bir oküler acil durumdur. Oküler yüzeyin kimyasal yanıklarında epitel defektinin varlığı tedavi yanıtını belirlemede en önemli faktörlerden birisidir. Yapay gözyaşları, oküler kimyasal yaralanmada tedavinin temelini oluşturur ve epitelizasyonu teşvik etmek için rutin olarak uygulanır. Kornea yüzeyinin tedavisi amacıyla farklı etken maddeler içeren gözyaşı solüsyonları kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı trehaloz+hiyaluronik asit(HA) (T grubu), dekspantenol+HA (P grubu), koenzim q10 + E vitamini + HA (V grubu) etken maddelerine sahip prezervansız göz damlalarının oküler yüzey kimyasal yanık kornea iyileşmeleri üzerindeki etkilerini kontrol grubuyla kıyaslamaktır. Çalışmamızda 22 adet Yeni Zelanda cinsi tavşanın sağ gözlerine deneysel kimyasal yanık oluşturuldu ve 4 gruba randomize edildi. Tedavi grubu 6'şar tavşandan, kontrol grubu ise 4 tavşandan oluşturuldu. Bir aylık ön segment bulgularının kayıt altına alındığı izlem süresi sonunda, tavşanlar sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrası kayıt altına aldığımız epitel defekt alanları ve klinik bulgular (kemozis, konjuktival, hiperemi, göz kapağı ödemi) istatistiksel olarak değerlendirildi. Kornealar histolojik, immünohistokimyasal ve elektron mikroskopisinde değerlendirilmek üzere hazırlandı. Epitel defekt alanlarında 1,3 ve 5. günlerde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Ancak 1.günden 3. güne, 3. günden 5. güne ve 1. günden 5. güne epitel defekt iyileşmesine baktığımızda tedavi grubunda istatistiksel anlamlılık görürken, kontrol grubunda iyileşme anlamlı değildi. Klinik bulgular arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Histolojik incelemede stromal ödem, epitelyal bozulma ve lenfatik infiltrasyon açısından en iyi iyileşme P grubunda, sonra V grubunda saptanmıştır. Stromal ödem açısından P grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı derecede daha iyi iyileşme görülmüştür. Alfa düz kas aktini (α-SMA) pozitif alan oranı P ve V grubunda daha yüksekti ancak fark anlamlı olarak bulunmamıştır. Elektron mikroskobik incelemede ise tedavi grubunda kontrol grubuna göre ön yüz epitel oluşumu ve kollajen düzenlenimindeki iyileşmeler daha fazla görüldü. Çalışmamızda epitel defekt iyileşme hızının tedavi grubunda, kontrol grubuna kıyasla daha iyi olduğu görüldü. Bu sonuç trehaloz, panthol ve koenzim q 10'un kontrol grubuna olan üstünlüğünü göstermiş literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. Histolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmelerde P ve V gruplarında daha iyi iyileşme belirtileri gözlemlenmiştir. Bu çalışma epitel defekt iyileşmesinde trehaloz, dekspantenol, koenzim q10 etken maddelerine sahip suni gözyaşlarını karşılaştıran literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Ocular chemical burn is a serious ocular emergency requiring urgent evaluation and care. The presence of an epithelial defect in ocular chemical burn is one of the most important factors in determining the treatment response. Tear solutions containing different active ingredients are used to treat the corneal surface. Artificial tears are the mainstay of ocular chemical injury treatment and are routinely used to promote epithelialization. The aim of this study is to compare the effects of preservative-free eye drops containing trehalose +HA (hyaluronic acid)(Group T); dexpanthenol+HA (Group P), coenzyme q10+Vitamin E+HA (Group V) active ingredients on ocular chemical burn corneal healing with the control group and each other. In our study, experimental chemical burns were induced in the right eyes of 22 New Zealand breed rabbits and randomized into 4 groups as Group T, Group P, Group V and control group. Each treatment group was consisted of 6 rabbits and the control group was consisted of 4 rabbits. In one month follow-up period the epitelial defect findings in the anterior segment and clinical findings as chemosis, conjuctival hyperemia and eyelid edema were recorded. Corneas were prepared for histologic, immunohistochemical and electron microscopic evaluation. After one month follow-up, the rabbits were sacrificed. The epithelial defect areas and clinical findings were statistically evaluated. There was no difference between the groups in terms of epithelial defect area sizes on days 1, 3 and 5. On the other hand, epithelial defect healing from day 1 to day 3, from day 3 to day 5 and from day 1 to day 5 in the treatment group was significant whereas the epithelial defect healing in the control group was not significant. There was no significant difference between the clinical findings between the groups. In histological examination, we obtained the best healing in terms of stromal edema, epithelial deterioration and lymphatic infiltration in group P.The rate of alpha sma (alpha smooth actin) positive areas was higher in group P and V, but this difference was not found to be statistically significant. In electron microscopic examination, higher improvement in anterior surface epithelial formation and collagen arrangement was noted in the treatment groups compaired to the control group. In our study, epithelial defect healing rate was better in all three treatment groups compaired to the control group. This finding was consistent with other studies in the literature that showed the superiority of trehalose, dexpanthenol and coenzyme q10 over the control group. Morever, the histologic and immunohistochemical evaluations showed better healing signs in groups P and V than group T. We believe that our study is the first study in the literature comparing artificial tears with trehalose, dexpanthenol, coenzyme q10 active ingredients with each other in terms of epithelial defect healing.