Studies on the political economy of social values
Sosyal değerlerin politik ekonomisi üzerine çalışmalar
- Tez No: 896250
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma ana olarak üç bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm sosyal değerlerin birbirinden bağımsız gibi görünen farklı boyutlarına değinmektedir. İkinci bölüm, toplumsal değerlerin ve demografik özelliklerin Türkiye'deki göçmenlere yönelik tutumları nasıl etkilediğini incelemektedir. 2018 yılı Dünya Değerler Araştırması (WVS) verilerine dayanılarak oluşturulan logit model analiz sonuçları gösteriyor ki Türkiye'de göçmenlere yönelik olumsuz bakış açısı ile din ve milliyetçilik arasında güçlü bir ilişki vardır. Sosyal sınıfın iyileşmesi göçmenlere karşı bakış açısında olumlu şekilde etki ederken göçmenlerin işgücü piyasasında bir rekabet unsuru olarak algılanması göçmenlere karşı olumsuz tavır ile pozitif yönde etkileşimdedir. Demografik özelliklerden çok değerler ve toplumdaki sosyoekonomik konum göçmenlere yönelik görüşler üzerinde etkilidir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de ve 2017-2022 yılları arasında WVS anket soruları sorulmuş 63 ülkede çevre koruma ile ekonomik büyüme arasındaki önceliklendirmeyi hangi demografik özelliklerin etkilediği logit model kullanılarak araştırılmıştır. Örüntü oluşturacak bir ampirik bulguya rastlanmamıştır. Ancak eğitim seviyesinin örnekleme dahil birçok ülkede çevre yanlısı önceliklendirme ile pozitif etkileşim içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan Türkiye'de yaşın gençlik döneminde çevre yanlısı tutumla negatif ilişkide olduğu, gelir skalası, postmateryalist değerler, şehir büyüklüğü, bireyci tercihlerden ziyade devletçi tercihlerin iş ve sanayide baskın olması, din, milliyetçilik, siyasi yelpazenin sağ kanadında yer alma, demokrasiyi tercih etme ve sivil topluma olan güven ile de pozitif ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde modernleşme ile dinsellik arasındaki ilişki 1989-2022 yılları arasında WVS çalışmasına dahil olan 108 ülke üzerinde Görünüşte İlgisiz Regresyon (SUR) yöntemi uygulanarak araştırılmıştır. Ampirik bulgular, dinsellik ile modernleşmenin çeşitli yönleri arasında var olan negatif ilişkinin bir sekülerleşme sürecine işaret ettiğini göstermektedir. Öte yandan, dinsellik, dini çoğulculuk ve bir devlet dininin varlığı ile negatif bir korelasyona sahiptir. Ancak, din piyasanın devlet tarafından düzenlenmesi ile pozitif bir etkileşime sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters, each addressing different dimensions of social values that appear to be independent of each other. The first chapter examines how social values and demographic characteristics influence attitudes toward migrants in Turkey. The results of the logit model analysis, based on 2018 World Values Survey (WVS) data, indicate a strong relationship between religion and nationalism and negative attitudes toward immigrants in Turkey. Improving one's social class has a positive effect on attitudes toward immigrants. However, perceiving immigrants as a competitive factor in the labor market is positively associated with negative attitudes towards them. Views toward immigrants are more influenced by values and socioeconomic position in society than by demographic characteristics. The second chapter of the study analyzes the impact of demographic characteristics on prioritizing environmental protection versus economic growth in Turkey and 63 other countries surveyed by the WVS between 2017 and 2022. A logit model is used to analyze the data, but no clear patterns are identified. However, in many of the surveyed countries, a positive correlation is found between education level and prioritizing pro-environmental policies. In Turkey, pro-environmental attitudes are negatively correlated with age in younger ages and positively correlated with income scale, postmaterialist values, town size, preference for statist rather than individualist preferences in business and industry, religion, nationalism, being on the right wing of the political spectrum, preference for democracy, and trust in civil society. The third chapter of the study analyzes the correlation between modernization and religiosity using the Seemingly Unrelated Regression (SUR) method on 108 countries included in the WVS study between 1989 and 2022. The empirical findings suggest the existence of a secularization process as there is a negative association between religiosity and various aspects of modernization. On the other hand, religiosity has a negative correlation with religious pluralism and the existence of a state religion. However, it has a positive correlation with state regulation of the religious market.