Periodontitisli ve osteoporozlu hastalarda sirtuin3/SOD2 mekanizması ve oksidatif stres belirteç seviyelerinin serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısında incelenmesi
Investigation of sirtuin3/SOD2 mechanism and oxidative stress marker levels in serum, salivation and gingival creaful fluid in patients with periodontitis and osteoporosis
  1. Tez No: 896265
  2. Yazar: AHMET BURAK TÜRETKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK FATİH ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı TNF-a, IL-1b, MDA, Sirtuin3 ve SOD proteinlerinin oksidatif stres belirteçleri ve periodontitis, osteoporoz arasındaki tüm bu mekanizmasını incelemektir. Sirtuin3/SOD2 mekanizmasının oksidatif stres etkisi bilinmesine rağmen çalışmamız sayesinde Periodontitis ve Osteoporoz hastalarında bu mekanizmanın muhtemel etkileri daha iyi anlaşılarak ilerleyen dönemlerde tedavi yöntemleri geliştirmek adına olumlu etki yapması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 15 sağlıklı (Grup I), 15 periodontitisli (Grup II), 15 sadece osteoporozlu (Grup III), 15 hem osteoporozlu hem periodontitisli (Grup IV) olmak üzere toplam 60 hasta katılmıştır. Katılımcıların klinik periodontal ölçümleri yapıldı. Katılımcılardan alınan kan, tükürük ve DOS örneklerinden Sirtuin3, TNF-a, MDA, IL-1β ve TAS düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between periodontitis and osteoporosis using TNF-a, IL-1b, MDA, Sirtuin 3 and SOD proteins as oxidative stress markers. Although the oxidative stress effect of the Sirtuin 3/SOD2 mechanism is known, our study aims to better understand the possible effects of this mechanism in patients with Periodontitis and Osteoporosis and to create a positive impact on the development of treatment methods in the future. Material and method: A total of 60 patients participated in the study; 15 healthy (Group I), 15 with periodontitis (Group II), 15 with only osteoporosis (Group III), and 15 with both osteoporosis and periodontitis (Group IV). Clinical periodontal measurements were performed on the participants. Sirtuin 3, TNF-a, MDA, IL-1β and TAS levels were examined in blood, saliva and GCF samples taken from the participants.