Ergenlerin akran zorbalığı yaşama durumları ile empatik eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between adolescents' peer bullying experience and their empathic tendencies
  1. Tez No: 896275
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AAmaç:Akran zorbalığı, okullarda giderek artan önemli bir sorundur.Ergenlerin zorbalık davranışları hem zorba hem de mağdurda ciddi fiziksel, sosyal ve ruhsal problemlere yol açmaktadır.Çalışmanın amacı ergenlerin akran zorbalığı yaşama durumları ile empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Çalışma Mart-Mayıs 2023 tarihleri arasında bir ilçe merkezinde bulunan ortaokullarda öğretim gören 412 ergen ile gerçekleştirilmiştir.Veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği (AZBÖ) Ergen Formu ve Empatik Eğilim Ölçeği (KASİ-EEÖ) Ergen Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS27 istatistik programında tanımlayıcı testler, Shapiro Wilk normallik testi, t-testi, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman korelasyon testi ve regresyon testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 12.43±0.847 olup %50.2'si erkek, %16.3'ünün kronik bir hastalığa sahip olduğu, %6.3'ünün ailesinde aile üyelerinin birbirine şiddet uyguladığı belirlenmiştir. Çalışmada ergenlerin AZBÖ - Kurban Boyutu toplam puan ortalaması 66.87 ± 22.63, AZBÖ - Zorba Boyutu toplam puan ortalaması 54.60 ± 11.03 ve KASİ-EEÖ toplam puan ortalaması 51.04±7.66 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Peer bullying is an increasingly important problem in schools. Adolescents' bullying behaviors cause serious physical, social and psychological problems in both the bully and the victim. The aim of the study is to examine the relationship between adolescents' peer bullying experiences and their empathic tendencies. Method: The research is descriptive and correlational. The study was conducted with 412 students studying in secondary schools in a district center between March and May 2023. Personal Information Form, Peer Bullying Determination Scale (Ö) Adolescent Form and Empathic Tendency Scale (KASİ-EEÖ) Adolescent Form were used as data collection tools. Descriptive tests, Shapiro Wilk normality test, t-test, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman correlation test and regression test were used in the SPSS27 statistical program to evaluate the data. Findings: The average age of the adolescents participating in the study was 12.43±0.847, 50.2% were male, 16.3% had a chronic disease, and 6.3% had family members who used violence against each other. In the study, the adolescents' total AZBÖ - Victim Dimension mean score was 66.87±22.63, the AZBÖ - Bully Dimension mean score was 54.60±11.03, and the KASİ-EEÖ total mean score was 51.04±7.66.