Parkinson hastalarında tele-rehabilitasyon temelli motor imgelemenin el fonksiyonları üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of telerehabilitation-based motor imagination on manual functions in Parkinson's patients:Randomized controlled trial
  1. Tez No: 896283
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı Parkinson hastalarında tele-rehabilitasyon temelli motor imgeleme eğitiminin el fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya dahil edilen hastalar çalışma (n=16) ve kontrol (n= 18) grubu olarak ikiye ayrıldı. El reaksiyon süresi Ruler Drop Testi ile, el ve parmak kuvveti El ve Parmak Dinamometresi ile, el becerisi Purdue Pegboard Testi ile, Parkinson hastalığı değerlendirmesi Hareket Bozuklukları Derneği Sponsorlu Revize Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği ile, tremor şiddeti Hareket Bozuklukları Derneği Sponsorlu Revize Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği tremor maddeleri ile değerlendirildi. Çalışma grubuna 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, 30 dk. videokonferans yöntemiyle motor imgeleme eğitimi verildi. Her iki gruptaki bireylerden 8 hafta boyunca haftada 2 gün, 20 dk. süren, el egzersizi içermeyen bazı kuvvetlendirme ve germe egzersizlerini evlerinde yapmaları istendi. Her iki grup için aynı değerlendirmeler 8 hafta arayla 2 kere yapıldı. Verilerin istatistiksel analizine göre eğitim sonrası çalışma grubunun el reaksiyon süresinde, lateral kavrama kuvvetinde, apati, depresyon ve anksiyete gibi non-motor semptomlarda kontrol grubuna göre anlamlı bir fark görüldü (p0.05). Parkinson hastalarında tele-rehabilitasyon temelli motor imgeleme eğitimi hastaların el fonksiyonlarını iyileştirmede bir seçenek olabilir. Motor imgeleme eğitiminin hastalara uzaktan eğitim şeklinde verilmesi Parkinson hastaların el fonksiyonlarını artırır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of telerehabilitation-based motor imagery training on hand functions in patients with Parkinson's disease. The patients included in the study were divided into two groups as study (n=16) and control (n=18). Hand reaction time was assessed with the Ruler Drop Test, hand and finger strength with the Hand and Finger Dynamometer, hand dexterity with the Purdue Pegboard Test, Parkinson's disease was assessed with the Movement Disorders Association Sponsored Revised Unified Parkinson's Disease Rating Scale, and tremor severity was assessed with the Movement Disorders Association Sponsored Revised Unified Parkinson's Disease Rating Scale tremor items. The study group received motor imagery training via videoconference for 30 minutes, 2 days a week for 8 weeks. Individuals in both groups were asked to do some strengthening and stretching exercises, which did not include hand exercises, at home for 20 minutes, 2 days a week for 8 weeks. The same assessments were performed twice, 8 weeks apart, for both groups. According to the statistical analysis of the data, a significant difference was observed in the hand reaction time, lateral grip strength, non-motor symptoms such as apathy, depression and anxiety in the study group compared to the control group after the training (p0.05). Tele-rehabilitation based motor imagery training in Parkinson's patients may be an option to improve the hand functions of patients. Providing motor imagery training to patients in the form of distance education increases the hand functions of Parkinson's patients.