Kök kanal tedavisiyle ilgili hasta bilgilendirme kaynağı olarak youtube videolarının kalite ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of youtube videos as a patient information source on root canal treatment
- Tez No: 896284
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Kök Kanal Tedavisiyle ilgili Hasta Bilgilendirme Kaynağı olarak YouTube Videolarının Değerlendirilmesi Video paylaşım sitesi YouTube, tıbbi bilgilere ulaşmak isteyen hastalar tarafından en sık ziyaret edilen dijital platformlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, YouTube'da kanal tedavisi ile ilgili olarak yayınlanan Türkçe videoların kalite ve güvenilirlik düzeyini değerlendirmektir. Çalışmada, Google Trends web sitesi aracılığıyla“kanal tedavisi”,“kök kanal tedavisi”ve“endodontik tedavi”olmak üzere üç farklı anahtar kelime seçilmiştir. Arama sonuçlarına göre her anahtar kelime için 120 adet video seçilmiş ve toplamda 360 adet video listelenmiştir. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 99 videonun URL bilgisi, platforma yüklenme yılı, videonun süresi, konuşmacının akademik profili, videoyu yükleyen kaynak, yapılan yorum ve beğeni sayısı bilgileri kaydedilmiştir. Videoların kalite ve güvenilirliği DISCERN ve Global Quality Scale (GQS) ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. DISCERN ve GQS ölçekleri kullanılarak yapılan ortalama puanlandırmalar sırasıyla 27.95±6.93 ve 1.83±0.77 olarak gerçekleştirilmiştir. DISCERN skorlamasına göre incelenen 99 videonun 47'sinin kalitesi“çok yetersiz”, 37'sinin kalitesi“yetersiz”ve 15'inin kalitesi“orta”seviye olarak kategorize edilmiştir. Analiz edilen videoların hiçbirinin kalitesi“iyi”veya“mükemmel”kategorilerinde değildir. GQS skorlamasına göre ise 99 videonun 81'i“düşük kalite”, 16'sı“orta kalite”ve sadece 2'si“yüksek kalite”kategorisinde yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of YouTube Videos as a Patient Information Source on Root Canal Treatment YouTube, a video sharing site, stands out as one of the most frequently visited digital platforms by patients seeking medical information. The aim of this study is to evaluate the quality and reliability of Turkish videos published on YouTube about root canal treatment. In the study, three different keywords were selected using the Google Trends website:“root canal treatment,”“root canal therapy,”and“endodontic treatment.”According to the search results, 120 videos were selected for each keyword, and a total of 360 videos were listed. The URL information, year of upload, duration, speaker's academic profile, the source uploading the video, number of comments, and likes of the 99 videos that met the inclusion criteria were recorded. The quality and reliability of the videos were evaluated using the DISCERN and Global Quality Scale (GQS) scales. The average scores using the DISCERN and GQS scales were 27.95±693 and 1.83±0.77, respectively. According to the DISCERN scoring, 47 of the videos were categorized as“very poor,”37 as“poor,”and 15 as“fair.”None of the analyzed videos were in the“good”or“excellent”categories. As a result of the GQS scoring, 81 videos were in the“low quality,”16 in the“medium quality,”and only 2 videos in the“high quality”category.