Turizm gelirlerinin ekonomik büyüme üzerine etkileri: Türkiye örneği
Impacts of tourism revenues on economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 896299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Turizm, bir ülkenin ekonomik büyüme sürecinde kilit bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Turizm sektörü, dış gelir getirisi, istihdam yaratma potansiyeli ve ekonomik çeşitlilik sağlaması açısından önemli bir role sahiptir. Yabancı turistlerin harcamaları, ülkenin döviz girişini artırarak ticaret dengesine olumlu katkılarda bulunmakta ve ulusal gelirin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, turizm sektörü ekonomik büyümeyi teşvik eden ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan önemli bir sektördür. Özellikle bu sektör, döviz darboğazı yaşayan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için ayrıca bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bu sektör üzerindeki araştırmalar, ülkelerin ekonomik kalkınma ve gelişmeleri çerçevesinde dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki turizm sektörünün ekonomik etkilerini ortaya koymak amacıyla ARDL (AutoRegressive Distributed Lag) testi kullanarak 1990-2020 dönemini analiz etmektedir. Analiz sonuçları, turizm gelirleri, sabit sermaye yatırımları ve istihdam verileri ile ekonomik büyüme arasında hem kısa hem de uzun dönemde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Uzun dönemde, turizm gelirlerindeki %1'lik artışın kişi başına düşen geliri %0.08, sabit sermaye yatırımlarındaki %1'lik artışın %0.27 ve istihdamdaki %1'lik artışın %0.85 oranında arttırdığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, turizmin ekonomik büyümeye olan katkısını belirleyerek, gelecekteki politika oluşturma süreçlerinde rehberlik edebilir ve Türkiye'nin turizm potansiyelini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Tourism stands out as a crucial factor in a country's economic growth process. The tourism sector plays a significant role in terms of generating foreign income, creating employment opportunities, and providing economic diversification. Expenditures of foreign tourists contribute positively to the country's balance of trade by increasing foreign currency inflow and aiding in the growth of national income. Therefore, the tourism sector is a vital industry that promotes economic growth and contributes to sustainable development. Particularly for developing countries like Turkey (Türkiye) facing foreign currency constraints, this sector holds additional importance. Hence, research on this sector draws attention in the context of countries' economic development and progress. This study aims to reveal the economic impacts of the tourism sector in Turkey (Türkiye) using the ARDL (AutoRegressive Distributed Lag) test to analyze the period from 1990 to 2020. The analysis results indicate significant relationships between tourism revenues, fixed capital investments, employment data, and economic growth in both the short and long term. In the long term, a 1% increase in tourism revenues, fixed capital investments, and employment was found to increase per capita income by 0.08%, 0.27%, and 0.85%, respectively. These findings highlight the contribution of tourism to economic growth, providing guidance for future policy-making processes and enhancing our understanding of Turkey's (Türkiye) tourism potential.