Vestibüler rehabilitasyonda vestibüler elektriksel stimülasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of vestibular electrical stimulation in vestibular rehabilitation
  1. Tez No: 896320
  2. Yazar: BİLAL BURAK BAYRAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik unilateral vestibüler hipofonksiyonlu hastalarda uygulanan vestibüler rehabilitasyon programının ve rehabilitasyon programı ile birlikte trapez kaslarına ve servikal paravertebral kaslara uygulanan vestibüler elektriksel stimülasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya video head impulse test (vHIT) testine dayalı tek taraflı herhangi bir yarım daire kanalı için vestibülo-oküler refleks (VOR) kazancının 0.7'nin altında olduğu, 18-65 yaş aralığındaki unilateral vestibüler hipofonksiyon bulguları olan 40 hasta dahil edilmiş olup, hastalar iki gruba randomize edilmiştir. Bir gruba 4 hafta boyunca denetimli vestibüler rehabilitasyon programı uygulanırken, diğer gruba ise denetimli vestibüler rehabilitasyon programına ek olarak 80 Hz yüksek frekanslı transkutanöz vestibüler elektriksel stimülasyon (VES) uygulanmıştır. Tedavi, her bir gruba haftada 3 gün, toplam 12 seans uygulanmıştır. Dahil edilen hastaların ayrıntılı kas iskelet sistemi muayeneleri ve vestibüler sistem muayeneleri yapılmış olup, sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), eğitim düzeyi) kaydedilmiştir. Her iki grup tedaviden önce ve 4. hafta sonunda Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI), Baş Dönmesi Şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS), Berg Denge Skalası, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG), Aktiviteye Özgü Denge ve Güven Ölçeği (ABCs), Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Statik Posturografi parametreleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma 38 hasta ile tamamlanmıştır. Denetimli vestibüler rehabilitasyon programı (VR) (n=19) ve denetimli vestibüler rehabilitasyon + vestibüler elektriksel stimülasyon programı (VR+VES) (n=19) grupları arasında demografik veriler ve klinik özellikler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadığı ve grupların homojen olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effectiveness of the vestibular rehabilitation program applied to patients with chronic unilateral vestibular hypofunction and the vestibular electrical stimulation applied to the trapezius muscles and cervical paravertebral muscles along with the rehabilitation program. Materials and Methods: This study included 40 patients with unilateral vestibular hypofunction findings, aged between 18 and 65, and whose unilateral vestibulo-ocular reflex (VOR) gain for any semicircular canal was below 0.7 based on the video head impulse test (vHIT) test, were randomized into two groups. While one group underwent a supervised vestibular rehabilitation program for 4 weeks, the other group received 80 Hz high frequency transcutaneous vestibular electrical stimulation (VES) in addition to the supervised vestibular rehabilitation program. The treatment was applied to each group, 3 days a week, for a total of 12 sessions. Detailed musculoskeletal system examinations and vestibular system examinations of the included patients were performed, and sociodemographic characteristics (age, gender, body mass index (BMI), education level) were recorded. Both groups were tested before treatment and at the end of the 4th week, Dizziness Handicap Inventory (DHI), Visual Analogue Scale (VAS), Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUG), Activity-Specific Balance and Confidence Scale (ABCs), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Static Posturography. Results: The study was completed with 38 patients. It was observed that there was no significant difference between the supervised vestibular rehabilitation program (VR) (n=19) and supervised vestibular rehabilitation + vestibular electrical stimulation program (VR+VES) (n=19) groups in terms of demographic data and clinical characteristics, and the groups were homogeneous. .