Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hicretinde Kubâ günleri
The days of Quba in the prophet's hijrah
  1. Tez No: 896321
  2. Yazar: AYETULLAH DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAMIRA AHMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Hicretinde Kubâ Günleri”adlı tezimizde Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Kubâ'da kaç gün konaklamış olduğunu, konaklamış olduğu bu günlerde ne tür faaliyetlerde bulunduğunu inceledik. Temel amacımız Hz. Peygamber'in (s.a.v.) zorlu hicret yolcuğunda rahat bir nefes almış olduğu, kısa sürede önemli izler bıraktığı, Kubâ günlerini ele almaktır. Araştırmamızın kapsamını Hz. Peygamber'e (s.a.v.) hicret emrinin verilmesi, hicret yolculuğu sürecinde yaşananlar, Kubâ hakkında genel bilgiler, Hz. Peygamber'i (s.a.v.) Kubâ'da misafir eden kişiler, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Kubâ'da kaç gün kalmış olduğuna dair rivayetler ve bu günlerde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler oluşturmaktadır. Kubâ ile ilgili olarak daha önceden birtakım araştırmalar yapılmış olmakla beraber bu araştırmalar ya bizzat Kubâ'nın tarihine yönelik olmuş yahut makale düzeyinde kalmıştır. Tezimizde İslâm Tarihi temel kaynaklarının taranması neticesinde olgu ve bilgiler karşılaştırılmış olup elde edilen sonuçlar objektif bir şekilde ortaya konulmuştur. Hicret hem Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hem de Müslümanların yaşamında oldukça etkili olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v.) kendisine hicret emri gelir gelmez bütün tehlikelere rağmen bu emri yerine getirerek peygamberlik vazifesini yerine getirmiştir. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Kubâ'da konaklamış olduğu gün sayısı ile ilgili aktarılan rivayetlere baktığımız zaman genel itibariyle gün sayısında ortak görüşler olmakla beraber bu konuda farklı sayılar veren rivayetler de bulunmaktadır. Bu farklılıklarının ortaya çıkmasının sebepleri arasında rivayetlere Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Kubâ'ya varış veya ayrılış günlerinin dahil edilip edilmemesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“The Days Of Quba In The Prophet's Hıjrah”, we examined how many days the Prophet stayed in Quba and what kind of activities he carried out during these days. Our main aim is to discuss the days of Kuba, where the Prophet took a breath of relief during his difficult hijra journey and left important traces in a short time. The scope of our research includes the order to the Prophet to migrate, what happened during the migration journey, general information about Quba, the people who hosted the Prophet in Quba, the narrations about how many days the Prophet stayed in Quba, and the activities he carried out during these days. Although there have been some previous studies on Quba, these studies either focused on the history of Quba itself or remained at the level of articles. In our thesis, facts and information were compared as a result of the scanning of the main sources of Islamic History and the results obtained were presented objectively. Hijrah had a great impact on the lives of both the Prophet and Muslims. As soon as the Prophet received the order to migrate, he fulfilled his prophetic duty by carrying out this order despite all the dangers. When we look at the narrations about the number of days the Prophet stayed in Quba, we see that there is a general consensus on the number of days, but there are also narrations that give different numbers. One of the reasons for these differences is the inclusion or exclusion of the days of the Prophet's arrival or departure from Quba in the narrations.