Variations in foreign policy approaches of GCC states toward Turkey: Saudi Arabia, Kuwait and Qatar in the case of the Syrian crisis
KİK devletlerinin Türkiye'ye yönelik dış politika yaklaşımlarındaki farklılıklar: Suriye krizi örneği üzerinden Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar
- Tez No: 896477
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Suriye krizi, Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) ülkelerinin güvenlik algılarını önemli ölçüde etkilemiştir. KİK ülkeleri, sosyo-politik açıdan benzer sistemlere sahip ve aynı sistemik baskılarla karşı karşıya kalmış olsalar da, Suriye krizine farklı perspektiften yaklaşmış ve bu krize yönelik dış politikalarını buna göre şekillendirmişlerdir. Suriye krizine yönelik algılarındaki farklılıklar ve buna bağlı olarak izledikleri politikalar, krizde önemli bir aktör olan Türkiye ile ilişkilerinin seyrini de önemli ölçüde etkilemiştir. Bu çalışma, Suriye krizi bağlamında KİK üyesi devletler olan Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'ın Türkiye'ye yönelik dış politika yaklaşımlarındaki farklılıkları Neoklasik Realizm perspektifinden ele almaktadır. KİK ülkelerinin dış politikalarının monolitik olduğu yönündeki genellemelerden kaçınarak, dış politika yapımında sıklıkla göz ardı edilen bir yönü detaylı bir şekilde analiz ederek bu devletlerin kendine has niteliklerini anlamaya çalışmaktadır: iç siyasi düzenlerinin karşılaştırmalı analizi. Bu çalışma, KİK devletlerinin farklı iç siyasi koşullarının Suriye krizi kaynaklı bölgesel sistemsel tehditler/fırsatlar yorumlanmasında nasıl bir etkiye sahip olduğunu ve dolayısıyla bu ülkelerin dış politikasını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Bu bağlamda, iç siyasi düzenleri ve buna bağlı olarak iç yapılarından kaynaklanan faktörlerin Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'daki dış politika yapım süreçlerini ne ölçüde, hangi koşullarda ve nasıl etkilediğini inceleyen bu çalışma, Türkiye'nin Suriye krizindeki politikalarına yönelik algılarında iç siyasi ortamlarındaki farklılıkların nasıl bir rol oynadığını karşılaştırmalı bir analiz ile açıklamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, KİK devletlerinde iç politik yapının dış politikaya etkisinin kapsamlı bir analizini sunarak Bölge Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian crisis has significantly affected the security perceptions of Gulf Cooperation Council (GCC) states. Although GCC states share several socio-political commonalities, they have approached the Syrian crisis from different perspectives and have developed their foreign policies accordingly. The divergence in their perceptions of the crisis and the tools they employed have significantly influenced the course of their relations with Turkey, a major actor in the Syrian crisis. Through case studies, this dissertation explains the variations in the foreign policy approaches of three GCC states, namely Saudi Arabia, Kuwait and Qatar, toward Turkey within the context of the Syrian crisis by drawing insights from Neoclassical Realism (NCR). Challenging the conventional, generalized view of foreign policies of GCC states, this dissertation demonstrates that these states cannot be considered monolithic entities. Instead, it offers a detailed analysis of an often-overlooked aspect of their foreign policymaking to understand their peculiarities: a comparative analysis of their domestic political contexts. It demonstrates how GCC states' distinctive domestic political contexts shape their interpretation of systemic regional incentives and, consequently, their foreign policies formulations. This dissertation examines the extent, conditions, and ways through which multifaceted domestic political environments of Saudi Arabia, Kuwait and Qatar have shaped their foreign policymaking processes, exploring how internal political dynamics have played a role in redefining Turkey's policies during the Syrian crisis. This dissertation aims to contribute to the literature of Area Studies and International Relations by offering a nuanced understanding of the interplay between domestic politics and foreign policy in the GCC states.