Move analysis of Turkish research article abstracts: A comparative study
Türkçe araştırma makale özlerinin adımlar açısından incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 896478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özler okuyucuya makale hakkında ön bilgi vermeleri, okuyucuyu makaleyi okuma konusunda teşvik etmeleri ve makalenin sonucuna dair ipuçları vermeleri açısından araştırma makalelerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Özler bu bilgi verme, okuyucuyu teşvik etme ve çalışma sonucuna dair ipuçları verme işlevlerini yerine getirmek için çeşitli retorik yapılar kullanmaktadır. Farklı dillerde ve alanlarda yazılan araştırma makalalerinin özlerinde bulunan bu yapılar dilbilimciler tarafından çeşitli modeller kullanılarak incelenmektedir. Mevcut çalışma araştırma makalelerinin özlerinin retorik yapısını ve her bir özde kullanılan adımları incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun için, her bir alandan otuzar tane olmak üzere, eğitimde ölçme ve değerlendirme, biyoloji ve dilbilim alanına ait son on yılda yazılmış tek veya çift yazarlı toplam doksan araştırma makalesinin özü incelenmiştir. Araştırma sorularına cevap bulmak amacıyla özler arasındaki benzerlikler ve/veya farklılıklar, varsa farklılıkların nedenleri, retorik yapıların organizasyonu ve son olarak özdeki adım yapıları, öz uzunluğu, adım sıklığı, adım düzeni ve adım başına kelime sayısı ve adımlarda kullanılan zaman açısından incelenmiştir. Çalışmada incelenen özler Dergipark'ta (ULAKBİM) taranan, belirlenen kriterleri, tek yada çift yazarlı olmak ve 2013 ile 2023 yılları arasındaki bir dönemde yazılmış olmak, taşıyan makalelerden seçilmiştir. Toplanan veriler Hyland'ın (2000) Beş-Adım Modeli kullanılarak çözümlenmiştir. Özler arasında küçük farklılıklar olsa da çoğunlukla temel retorik yapıları paylaştıkları ve kullanılan modeldeki adımların en az bir tanesini içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstracts are important parts of research articles in that they give the reader preliminary information about the article. In addition abstracts encourage the reader to read the article, and give clues about the conclusion of the article. Various rhetorical structures are employed in abstracts to fulfill these functions of providing information, encouraging the reader, and giving clues about the result of the study. These rhetorical structures in the abstracts of research articles written in different languages and fields are examined by linguists using various models. The current study aims to examine the rhetorical structure of the abstracts of research articles focusing on the moves used. For this purpose, the abstracts of a total of ninety research articles written in the last ten years in the fields of biology, measurement and evaluation in education, and linguistics were selected and examined. The similarities and differences among the abstracts, the reasons for the differences, if any, the organization of the move structures, and also, the move structures in the abstracts in terms of abstract length, move frequency, move pattern, and words per move and the tenses used in the moves have been analyzed. The abstracts examined in the thesis were selected from the articles scanned in Dergipark (ULAKBİM) and met the specified criteria -being single or double-authored and written in period of time from 2013 to 2023. Hyland's (2000) Five-Move Model was used to analyse the data obtained. Although there are some differences between the abstracts, it is concluded that the abstracts mostly share the basic rhetorical structures and include at least one of the moves in the model used.