Spiral presleme makinesi tasarım ve imalatı
Design and manufacturing of spiral pressing machine
- Tez No: 896525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP EREN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, otomotiv sektöründe kullanılan kumanda kontrol kablosunun detaylı bir incelemesini sunmaktadır. Başlangıçta, kumanda kontrol kablosunun tanımı, özellikleri ve bileşenleri ele alınmıştır. Ardından, kumanda kontrol ünitelerine ait olan kabloların hücresel tipteki imalat aşamaları incelenmiştir. Endüstrideki şartların ve pazarın rekabetçi yapısının gelişimi, imalat süreçlerinde sürekli bir gelişim gereksinimini ortaya koymaktadır. Özellikle, imalat süreleri ve iş gücü gibi alanlarda iyileştirme sağlanması önemlidir. Bu bağlamda, imalat hızı, standartlaşma, iş ve işçi güvenliği ve ölçek ekonomisi gibi etkenler dikkate alınmıştır. Sürekli üretim tipine geçiş planlanarak bu konularda gelişim hedeflenmiştir. Ürünlerdeki çeşitlilik ve sipariş adetlerinin artması sonucunda, kumanda kontrol ünitelerinin ve kablolarının üretim taleplerini karşılamak için sürekli üretim tipine geçilmesi ve bunun için de özel üretilecek imalat makine ve sistemlere gereksinim duyulmuştur. Ancak, özel üretilecek bu makinelerin tasarlanması ve üretilmesi süreci oldukça karmaşıktır ve ürün hakkında yeterli bilgisi olmayan makine üreticileri için zorlu bir görev olabilir. Bu nedenle, bu tür sistemlerin geliştirilmesi için ürünü üreten ilgili firma, üniversite ile iş birliğine başvurmuştur. Tasarlanan sistemin imalatı ve denemeleri firma bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemin atık ve işletme maliyetlerini azaltması, iş gücü ve zamandan tasarruf sağlaması ve kalitenin artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed examination of the control cable used in the automotive sector. Initially, the definition, features, and components of the control cable are discussed. Subsequently, the cellular type manufacturing processes of the cables belonging to the control units are examined. The development of industrial conditions and the competitive structure of the market necessitate continuous improvement in manufacturing processes. Improvement in areas such as manufacturing lead times and labor is particularly important. In this context, factors such as manufacturing speed, standardization, occupational health and safety, and economies of scale are taken into account. Transition to continuous production is planned to achieve improvement in these areas. Due to the increasing variety of products and order quantities, there is a need to transition to continuous production to meet the production demands of control units and cables, requiring the development of specially manufactured production machinery and systems. However, the process of designing and producing these custom machines is quite complex and can be a challenging task for machine manufacturers who lack sufficient knowledge about the product. Therefore, the company producing the product has collaborated with the university to develop such systems. The manufacturing and testing of the designed system was carried out within the company. The aim of this developed system is to reduce waste and operating costs, save labor and time, and increase quality.