Estimation method of residual capacity of moderately damage buildings for efficient and economical retrofitting
Etkin ve ekonomik güçlendirme uygulaması için orta hasarlı binaların artık kapasitelerinin tahmin metodu
- Tez No: 896561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ALDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Deprem sonrası karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, deprem nedeniyle görmüş olduğu hasar nedeniyle hasar tespiti sürecinde orta hasarlı olduğu belirlenen binaların gelecekte kullanımlarını ne ölçüde kısıtladığının belirlenmesi ve Bu binaların ekonomik sınırlar dahilinde yenilenip güçlendirilemeyeceğini tahmin edin. Güçlendirme işleminin uygulanabilirliğini belirlemek için binanın depremde yaşadığı hasar düzeyini, yük taşıma sistemi elemanlarının mekanik özelliklerini ve taşıyıcı sistem özelliklerini ve sistem düzensizliklerini incelemek gerekir. Deprem sonrası gözlemsel hasar tespiti sürecinde incelenen binanın sistem elemanlarının ne kadar zayıf veya yeterli olduğunu tespit etmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca hasar tespit işlemleri depremde incelenen binanın ne kadar hasar gördüğünü inceler. Binanın gelecekteki depremlere ne kadar dayanabileceğini belirlemek mümkün değildir. Bu çalışmada, literatürde ilk kez, orta hasarlı olarak tanımlanan binaların güçlendirmeye teknik açıdan uygun olup olmadığının ve bu binalara teknik açıdan uygunsa güçlendirme işleminin uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems encountered after earthquakes is to determine the extent to which the buildings, which are determined as moderate damaged during the damage detection process due to the damage they have seen due to the earthquake, restrict their use in the future, and to predict whether these buildings can be retrofitted within the economic limits. In order to determine the feasibility of the strengthening process, it is necessary to examine the level of damage experienced by the building in the earthquake, the mechanical characteristics of the load transport system elements and the carrier system characteristics and system irregularities. During the observational damage detection process after the earthquake, it is almost impossible to determine how weak or sufficient system elements of the investigated building are. In addition, damage detection processes examine how much damage to the building under investigation in the earthquake. It is not possible to determine the extent to which the building can withstand the future earthquakes. In this study, for the first time in the literature, a method is developed to determine whether buildings defined as moderately damaged are technically suitable for retrofitting and whether the retrofitting process is feasible for technically suitable for these buildings.